Rada gminy Pabianice uchwaliła Statut Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej (GOPS). W § 19 załącznika statutu postanowiła, że w czasie nieobecności kierownika GOPS jego obowiązki przejmuje osoba przez niego wyznaczona na podstawie pisemnego upoważnienia.
W tym celu statut zobowiązał kierownika GOPS do udzielenia w formie pisemnej pełnomocnictwa i upoważnienia innym pracownikom ośrodka do załatwiania indywidualnych spraw wykonywanych w celu prawidłowego funkcjonowania GOPS.
Brzmienie tego przepisu budziło zastrzeżenia wojewody łódzkiego, co spowodowało wszczęcie postępowania nadzorczego. W jego efekcie wojewoda łódzki uchylił zakwestionowany § 19 statutu GOPS (rozstrzygnięcie nadzorcze z 2 sierpnia 2013 r., sygn. akt PNK-I.4131.1052.2013).
W toku wszczętego postępowania wojewoda zapoznał się m.in. z wyjaśnieniami wójta Pabianic. Argumentował on, że uwagi na fakt, że w aktach prawa miejscowego nie należy powtarzać zapisów ustawowych, w Statucie nie znalazły się zapisy dotyczące udzielania upoważnień do wydawania decyzji w imieniu wójta. Dlatego też w ocenie wójta upoważnienie, o którym mowa w § 19 statutu i udzielanym pracownikom GOPS w czasie nieobecności kierownika, nie obejmuje upoważnienia do wydawania decyzji administracyjnych. - Upoważnienie udzielane pracownikom przez kierownika GOPS dotyczy tylko spraw organizacyjnych, finansowych w szczególności do składania drugiego podpisu na przelewach, których termin płatności upływa w okresie nieobecności kierownika – wyjaśniał wójt Pabianic.
Organ nadzoru przedstawionego przez wójta poglądu jednak nie podzielił.