Rada miasta i gminy Gąbin podjęła uchwałę w sprawie ustalenia wysokości opłat za świadczenia publicznych przedszkoli prowadzonych przez samorząd. W jej treści zapisano, że "w przypadku nie odebrania dziecka ponad czas wskazany przez rodzica w umowie, opłata za każdą rozpoczętą godzinę dodatkowego pobytu wynosi dziesięć złotych".
To postanowienie uchwały zakwestionował wojewoda mazowiecki (rozstrzygnięcie nadzorcze z 23 września 2013 r., sygn. akt LEX-P.4131.22.2013.MRM). Uznał bowiem, że z przepisów ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (DzU z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.) nie wynika dla rady gminy upoważnienie do wprowadzania innych opłat, niż te o których mowa w art. 14 tej ustawy.
Zgodnie z treścią art. 14 ust. 5 tej ustawy rada gminy określa wysokość opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego w prowadzonych przez gminę: publicznym przedszkolu i publicznej innej formie wychowania przedszkolnego – w czasie przekraczającym czas bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki.
Natomiast maksymalną wysokość opłaty zakreśla ust. 5a, wskazując, że nie może być ona wyższa niż 1 zł za godzinę zajęć. Opłata ta podlega waloryzacji na zasadach określonych w ust. 5b, 5c i 5d.
Jednocześnie - zgodnie z treścią art. 14 ust.8 - publiczne przedszkola i publiczne inne formy wychowania przedszkolnego, nie mogą pobierać innych opłat niż opłaty ustalone w sposób wskazany powyżej.