Rada gminy Mrozy podjęła uchwałę w sprawie podjęcia działań prorozwojowych polegających na polepszeniu warunków życiowych wielodzietnych rodzin zamieszkałych na terenie gminy – program „Mrozy dla Rodziny 3+". W przyjętym programie rada przyznała zniżki dla rodzin mających na utrzymaniu troje i więcej dzieci w wieku do 18 roku życia lub 24 roku życia w przypadku, gdy dziecko uczy się lub studiuje oraz rodzin, gdzie występuje niepełnosprawne dziecko, bez względu na ilość dzieci. Jak wynika z treści programu zniżki przysługiwać mają tym rodzinom wielodzietnym, które są stale zameldowane na terenie gminy Mrozy. Zameldowanie było też warunkiem wydania rodzinie specjalnej Karty uprawniającej do korzystania ze zniżek.
To postanowienie programu zakwestionował wojewoda mazowiecki (rozstrzygnięcie nadzorcze z 31 października 2013 r. (sygn. akt LEX-I.4131.132.2013.MZ).
- Wskazanie „zameldowania" jako warunku do uzyskania uprawnień z Programu, istotnie narusza przepisy art. 1 ustawy o samorządzie gminnym oraz art. 101 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej – wyjaśnia Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki. - Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym wspólnotę samorządową tworzą mieszkańcy gminy, a „zameldowanie" nie jest zatem kryterium, które determinuje przynależność do tej wspólnoty. Również na gruncie przepisu art. 101 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej ustawodawca przyjął, iż właściwość miejscową gminy ustala się według miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie – tłumaczy wojewoda.
Podkreślić należy, że przepisy wymienionych ustaw nie definiują pojęcia „zamieszkiwania". Dlatego należy je interpretować na podstawie art. 25 Kodeksu cywilnego. W rozumieniu tego przepisu, miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu.
Również z przepisów Kodeksu wyborczego wynika, że przez stałe zamieszkanie należy rozumieć zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego pobytu.