NSA orzekł tak po rozpatrzeniu sprawy ze skargi o wstrzymania wykonania uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, części obszaru gminy.
W 28 lipca 2013 roku mieszkanka gminy zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi uchwalony przez radę plan miejscowy oraz załączyła wniosek o wstrzymanie jego wykonania.
WSA 26 września odmówił wstrzymania wykonania aktu. Podniósł, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, w razie wniesienia skargi do sądu administracyjnego na uchwały organów jednostek samorządu terytorialnego i ich związków oraz na akty terenowych organów administracji rządowej - właściwy organ może, z urzędu lub na wniosek skarżącego, wstrzymać wykonanie uchwały lub aktu w całości lub w części, z wyjątkiem przepisów prawa miejscowego, które weszły już w życie. Sąd wskazał też inny przepis, który stanowi, iż wstrzymanie aktu jest możliwe, o ile zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków, z wyjątkiem przepisów prawa miejscowego, które weszły w życie.
Dodał, że uchwalony przez gminę plan miejscowy, który jest aktem prawa miejscowego został ogłoszony w Dzienniku Urzędowym Województwa i wszedł w życie jeszcze przed orzekaniem w sprawie, dlatego też nie było możliwości wstrzymania jego wykonania.
Kobieta złożyła skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego, wnosząc o wstrzymanie wykonania zaskarżonego postanowienia do czasu rozpatrzenia zażalenia. Podniosła, że faktycznie w chwili orzekania przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, akt prawa miejscowego istotnie wszedł już w życie, niemniej jednak okoliczność ta nie powinna być uznawana za przyczynę oddalenia jej wniosku. Wskazała na postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego o sygn. II OZ 1105/10, w którym stwierdzono, że w przepisach o postępowaniu przed sądami ustawodawca przewidział wstrzymanie wykonania aktu prawa miejscowego.