Rady gmin nie potrafią tworzyć regulaminów hal sportowych

Rady gmin nie potrafią tworzyć regulaminów korzystania z miejsc publicznych przeznaczonych do uprawiania sportu.

Publikacja: 02.01.2014 09:05

Rady gmin nie potrafią tworzyć regulaminów hal sportowych

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz rg Rafał Guz

Uchwalane przez radnych regulaminy powinny opisywać sposób zachowania się użytkowników obiektów. Nie mogą stanowić o odpowiedzialności sportowców za wypadki i szkody. Tę reguluje kodeks cywilny. Radni jednak często o tym nie wiedzą i wykraczają poza swoje kompetencje.

Rada miasta Górowo Iławeckie ustanowiła regulamin korzystania z kompleksu boisk sportowych. Zapisała w nim, że użytkownicy boiska ponoszą odpowiedzialność za bezpieczeństwo we własnym zakresie.

Uchwałę zakwestionował wojewoda warmińsko-mazurski. Korzystający z obiektu miejskiego zobowiązani są bowiem do przestrzegania prawa powszechnie obowiązującego, w tym przepisów prawa cywilnego. Zbyteczne jest zatem regulowanie w drodze prawa miejscowego materii objętej przepisami hierarchicznie wyższymi.

Z kolei rada gminy Działdowo w regulaminie korzystania z sali sportowej zapisała m.in., że za bezpieczeństwo uczestników zajęć odpowiedzialność prawną ponosi osoba organizująca zajęcia: nauczyciel, opiekun, trener, instruktor, przedstawiciel grupy, a za bezpieczeństwo uczestników oraz kibiców imprez sportowych – organizator imprezy.

W ocenie wojewody takie zapisy również naruszają prawo. Zagadnienia te podlegają bowiem całkowicie odrębnym regulacjom, funkcjonującym zarówno na gruncie prawa cywilnego, jak i karnego.

Niemal w tym samym czasie co radni z Działdowa, regulamin korzystania z boiska gminnego uchwaliła rada gminy w Mochowie. Zapisano w nim m.in., że użytkownicy boiska odpowiadają materialnie za wszystkie wyrządzone szkody na zasadach określonych w powszechnie obowiązujących przepisach, a w wypadku osób niepełnoletnich – ich opiekunowie lub rodzice. Radni dodali też punkt stanowiący, że z boiska korzysta się na własne ryzyko i odpowiedzialność.

Wojewoda mazowiecki stwierdził, że takie zapisy nie określają zasad korzystania z obiektu, ale zasady odpowiedzialności za wypadki i szkody na osobach i mieniu zaistniałe na nim. Wykraczają zatem poza przewidziane w art. 40 ust. 2 pkt 4 ustawy o samorządzie gminnym upoważnienie do ustalenia przez radę gminy zasad i trybu korzystania z gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

Rada gminy może stanowić o prawach i obowiązkach oraz nakazach i zakazach określonego zachowania.

– Nie może natomiast stanowić o kwestiach związanych z odpowiedzialnością użytkowników obiektów – są one bowiem przedmiotem regulacji aktów rangi ustawowej, w szczególności ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny – uzasadnił wojewoda mazowiecki.

Sygnatury akt: N.4131.497.2013; PN.4131.486.2013; LEX-P.4131.27.2013. MRM

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo