Rada Puław ustaliła odpłatności za pomoc w formie posiłków w ramach programu wieloletniego „Pomoc państwa w zakresie dożywiania" (sygnatura akt PN-II.4131. 327.2013). Określiła też podmioty uprawnione do korzystania z tej pomocy: „dzieci do 7. roku życia, uczniowie do czasu ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej, osoby i rodziny znajdujące się w szczególnie trudnych sytuacjach, w szczególności osoby samotne, w podeszłym wieku, chore lub niepełnosprawne".

Zakwestionował to wojewoda lubelski, gdyż rada gminy na podstawie art. 5 ust. 2 i art. 6 ust. 2 ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego „Pomoc państwa w zakresie dożywiania" władna jest ustalić warunki odpłatności za pomoc w formie posiłków, nie zaś określać krąg podmiotów, którym przysługuje pomoc w zakresie dożywiania.

Użyte w uchwale sformułowanie „szczególnie trudne sytuacje" może sugerować, że istnieją jeszcze inne, nieujęte w ustawie przypadki, które uzasadniają przyznanie pomocy w zakresie dożywiania. Tymczasem ustawodawca w art. 3 pkt 1 ustawy o ustanowieniu tego programu oraz art. 7 ustawy o pomocy społecznej jednoznacznie wskazał, jakimi kryteriami ma się kierować podmiot wykonujący uchwałę, wydając decyzję o przyznaniu pomocy – zwrócił uwagę organ nadzoru.