Już 55 miast i gmin popiera skierowany do wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej apel o niedopuszczenie do wprowadzenia do polskiego porządku prawnego referendum tematycznego bez progu frekwencyjnego. Autorem apelu jest zarząd Związku Gmin Śląska Opolskiego.
Propozycja zniesienia progu frekwencji (dla ważności referendum tzw. merytorycznego) znalazła się w opracowanym w Kancelarii Prezydenta RP projekcie ustawy o współdziałaniu w samorządzie terytorialnym na rzecz rozwoju lokalnego i regionalnego oraz o zmianie niektórych ustaw (druk sejmowy nr 1699).
– Konstytucja kładzie nacisk na ustrój przedstawicielski jednostek samorządu terytorialnego, w którym zadania wykonywane są za pośrednictwem organów stanowiącego i wykonawczego – tłumaczy Czesław Tomalik, prezes zarządu Związku Gmin Śląska Opolskiego. – Referendum tematyczne bez progu frekwencji jest bardzo szkodliwą propozycją. Może zdemolować stabilność zarówno rad, jak i organów wykonawczych gmin. Takie rozwiązanie grozi agresywnym lobbingiem lub nawet działaniami korupcyjnymi. Niedopuszczalne jest, żeby w gminie niewielki odsetek mieszkańców podejmował merytoryczne decyzje wiążące dla całej wspólnoty i jej organów – dodaje Czesław Tomalik.
Skierowany do premier Elżbiety Bieńkowskiej apel popierają m.in. prezydenci Wodzisławia Śląskiego i Krakowa.
– Podzielam wnioski i opinie oraz ich uzasadnienie zawarte w apelu, dlatego zwracam się o ich uwzględnienie w pracach ustawodawczych nad prezydenckim projektem – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.