Ulica, której nie ma

Gdy piechowiccy radni postanowili zlikwidować nazwę ulicy Drzymały okazało się, że nazwa ta nie istnieje od 1990 r.

Publikacja: 13.03.2014 14:04

Al. Armii Ludowej w Warszawie

Al. Armii Ludowej w Warszawie

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Uchwałę w sprawie likwidacji nazwy ulicy rada miasta Piechowice podjęła na początku 2014 r. W jej uzasadnieniu radni argumentowali, że po zmianach granic miasta, które weszły w życie 1 stycznia 1998 r. ulica Drzymały praktycznie przestała istnieć. W Piechowicach pozostał bowiem tylko jeden adres przy niej zlokalizowany (posesja nr 13). Ponieważ żadna osoba fizyczna nie jest tam obecnie zameldowana, to likwidacja nazwy ulicy Drzymały nie pociągnie za sobą żadnych skutków finansowych. Natomiast uchwała likwidująca tą nazwę umożliwi uporządkowanie gminnej dokumentacji.

Uchwała ta trafiła w trybie nadzorczym do wojewody dolnośląskiego. Ten – w toku postępowania ustalił, że ulica Drzymały swoją nazwę zawdzięcza uchwale rady narodowej w Sobieszowie, która podjęta została 20 czerwca 1967 r. A w konsekwencji nazwa ta powinna zostać zaktualizowana, zgodnie z art. 31 ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (dalej: Przepisy wprowadzające). Zgodnie bowiem z przytoczonym artykułem „Rady gmin uchwalą i ogłoszą w terminie do dnia 31 grudnia 1990 r. wykazy aktów prawa miejscowego, wydanych przez rady narodowe i terenowe organy administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia podstawowego przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy i nadal obowiązujących na obszarze tych gmin. Akty prawa miejscowego nie zamieszczone w wykazach, o których mowa w ust. 1, tracą moc z dniem ogłoszenia wykazów.

Uchwała rady narodowej w Sobieszowie z 20 czerwca 1967 r. nadająca ulicy nazwę Drzymały w wykazie, o którym mowa w art. 31 Przepisów wprowadzających, nigdy nie została zamieszczona. Oznaczało to, że z dniem 31 grudnia 1990 r. ulica straciła nazwę „Drzymały".

W związku z powyższym wojewoda dolnośląski wystąpił do rady miasta Piechowice z pytaniem, czy ta kiedykolwiek, po 31 grudnia 1990 r. podjęła uchwałę – w trybie art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy o samorządzie gminnym nadająca omawianej ulicy nazwę Drzymały. Na to pytanie wojewoda uzyskał odpowiedź negatywną.

W konsekwencji wojewoda stwierdził, że uchwała rady miasta Piechowice w sprawie likwidacji nazwy ulicy Drzymały została podjęta bez podstawy prawnej, a to dlatego, że nazwa ta formalnie nie istniała (od 31 grudnia 1990 r.).

- Jeżeli więc uchwała miejskiej rady narodowej w Sobieszowie 20 czerwca 1967 roku, na podstawie której nastąpiło nadanie ulicy nazwy „Drzymały", nie została zamieszczona w stosownym wykazie aktów prawa miejscowego, o którym mowa w art. 31 Przepisów wprowadzających, to w świetle obowiązujących przepisów prawa nie ma podstaw aby twierdzić, iż uchwała ta nadal obowiązuje – argumentował wojewoda.

(Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody dolnośląskiego z 7 marca 2014 r., sygn. NK-N.4131.102.1.2014.RJ1)

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem