Takiego zdania był Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, który ocenił legalność jednego z zapisów uchwały rady określającej min. Regulamin korzystania z ogólnodostępnych wielofunkcyjnych boisk sportowych – szkolnych i placów zabaw w Gminie Zembrzyce.
Zanim sprawa trafiła na wokandę uchwale przyjrzał się Prokurator Rejonowy w Suchej Beskidzkiej. Zapisowi punktu szóstego regulaminu o treści: "użytkownicy korzystają z obiektu na własną odpowiedzialność i odpowiadają materialnie za wyrządzone szkody" zarzucił naruszenie ustawy o samorządzie gminnym poprzez nie uprawnione nałożenie zasad odpowiedzialności prawnej w uchwale za cywilnoprawne szkody powstałe na mieniu.
W złożonej do WSA skardze zażądał stwierdzenia nieważności tego postanowienia wskazując, że przepisy na podstawie, których uchwalono Regulamin boisk nie mogą stanowić o zasadach odpowiedzialności prawnej, obowiązujących pomiędzy właścicielem, a korzystającym z obiektu użyteczności publicznej. Kwestie takie regulują bowiem przepisy Kodeksu cywilnego i nie mogą być zawarte powtórnie w akcie prawa miejscowego, jakim niewątpliwie jest uchwała dotycząca korzystania z gminnych obiektów sportowych.
W odpowiedzi na skargę wójt wniósł o jej oddalenie. Wskazał, iż kwestionowany zapis nie narusza prawa, a an pewno nie w takim stopniu, który zmuszałby do jego natychmiastowego uchylenia. Wójt wyjaśnił, że sformułowanie zawarte w Regulaminie nie jest w swojej istocie sprzeczne z obowiązującym porządkiem prawnym, gdyż dodatkowo poszerza horyzont poznawczy w zakresie znajomości zasad cywilnoprawnych.
Tu organ zwrócił uwagę, że znajomość prawa wśród społeczeństwa polskiego nie jest wcale powszechna, a tym bardziej w zakresie szczegółów. W jego ocenie przepisy Regulaminu mają dać korzystającym z nich możliwość poznania wszystkich aspektów, nie tylko technicznego zachowania się na terenie, ale również pogląd na całość natury, w tym konsekwencji niewłaściwego zachowania. Wójt dodał, że zapisy mają nie tylko regulować, ale również kształtować świadomość prawną.