Projekt założeń do ustawy – Prawo wodne został opracowany przez Ministerstwo Środowiska. Zakłada m.in. odebranie starostom nadzoru nad spółkami wodnymi i przekazanie go wójtom jako zadania własnego gmin.
Zakłada ponadto zwiększenie zadań gmin o nadzór nad utrzymaniem tzw. melioracji wodnych szczegółowych oraz utrzymanie i budowę urządzeń odwadniających tereny zurbanizowane.
Protest wójtów
– W pełni popieramy zaproponowane zmiany – mówi Marek Tramś, starosta polkowicki i prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich. – Lokalne zarządzanie gospodarką wodną jest bowiem niewątpliwie zadaniem o zasięgu gminnym. Co więcej, praktyka wskazuje, że większość spółek wodnych powołanych do zaspokajania potrzeb w dziedzinie gospodarowania wodami ma zasięg ograniczony do pojedynczej gminy – dodaje starosta Tramś.
Na projektowane zmiany nie godzą się gminy zrzeszone w Związku Gmin Wiejskich RP.
– Urządzenia melioracji szczegółowych nie leżą na terenach gminnych, lecz w większości na gruntach należących do właścicieli prywatnych, np. rolników – mówi Mariusz Poznański, wójt gminy Czerwonak i prezes zarządu ZGW RP. – Zasadą jest natomiast, że zadania własne gminy wykonują na majątku będącym ich własnością – dodaje wójt Poznański.