Rada Miasta zmieniła uchwałę w sprawie określenia górnych stawek opłat za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli, którzy nie są obowiązani do ponoszenia opłat za gospodarowanie odpadami na rzecz gminy. Do uchwały wprowadzono nowe brzmienie jednego z paragrafów, a mianowicie ustalono górną stawkę opłaty za opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych w kwocie 90 zł/m3 netto.
Tę uchwałę zaskarżył do sądu administracyjnego Prokurator Rejonowy, który wniósł o stwierdzenie jej nieważności. Jego zdaniem rada miasta powinna zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ustalić te stawki w wysokości maksymalnej, uwzględniającej – stosownie do art. 3 ust 1 pkt 1 ustawy o cenach – podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli sprzedaż towaru (usługi) podlega takim podatkom, które kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę.
W uzasadnieniu skargi prokurator wskazał, że górna stawka opłaty jest w istocie maksymalną kwotą jaką może ustalić w charakterze ceny podmiot wykonujący usługę. Jest to tym samym maksymalna cena jaką uiścić musi nabywca usługi. Jak zauważył prokurator, istota górnej stawki jest tożsama z istotą maksymalnej ceny i służyć ma ochronie nabywcy przed wygórowanymi cenami, których mógłby żądać przedsiębiorca za swoje usługi. – Tak rozumiana opłata (cena) musi uwzględniać podatek od towarów i usług jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż usługi podlega obciążeniu takim podatkiem – stwierdził prokurator.
Z tymi poglądami zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim (sygn. akt I SA/Go 18/14), który stwierdził nieważność uchwały.
W ocenie sądu rada wydając uchwałę w przedmiocie określenia górnych stawek opłat za usuwanie odpadów z nieruchomości powinna mieć na względzie również przepisy ustawy o cenach. Ustawa ta określa bowiem zasady i tryb kształtowania cen i towarów (art. 1 ust. 1 pkt 1). Zgodnie z art. 3 ust 1 pkt 3 tej ustawy „cena" oznacza wartość wyrażoną w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę. W cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług.