Parki krajobrazowe będą mogły przekraczać granice województwa

Ministerstwo Środowiska chce, by park krajobrazowy ?mógł być poszerzony mimo sprzeciwu gminy, na której terenie się znajduje.

Publikacja: 14.05.2014 09:50

Parki krajobrazowe będą mogły przekraczać granice województwa

Foto: Fotorzepa, Jakub Ostałowski

Parki krajobrazowe czy rezerwaty przyrody powstaną nie tylko w granicach jednego województwa. Będą mogły je przekraczać. To jedna ze zmian, jakie proponuje Ministerstwo Środowiska w założeniach do projektu nowelizacji ustawy o ochronie przyrody.

Joanna Józefiak z Ministerstwa Środowiska wyjaśnia, że nowelizacja umożliwi tworzenie tego rodzaju obszarów w formie jednobrzmiących uchwał sejmików województw.

– Ułatwi to zarządzanie takim terenem – tłumaczy. Zaznacza, że na razie nie ma planów tworzenia nowych parków lub rezerwatów.

Obecnie w Polsce jest ok. 120 parków krajobrazowych i blisko 1,5 tys. rezerwatów przyrody.

Zmiany mogą się okazać niekorzystne dla samorządów i inwestorów, ponieważ gminy nie będą uczestniczyły w uzgodnieniach projektów uchwał sejmików województw dotyczących tworzenia parków krajobrazowych i rezerwatów czy poszerzenia ich granic. Tym samym nie zablokują takiego procesu.

Podobna propozycja pojawiła się kilka lat temu. Wówczas miała wykluczyć gminy z uzgodnień przy zmianach granic parków narodowych. Samorządy torpedowały ją, ponieważ w gminach, w których są parki narodowe, nie ma w zasadzie żadnych inwestycji.

Brak inwestycji

– Zmiana dotycząca parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody będzie niekorzystna także dla wielu samorządów. Wszystkie tereny chronione ograniczają możliwości rozwoju gmin – zaznacza Mariusz Poznański, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich. Dodaje, że w miejscach, w których są obszary chronione, gminy mają ograniczone możliwości wykonywania zadań własnych.

– Takie gminy nie dostają żadnej rekompensaty z tego tytułu – zaznacza.

Tymczasem pomysł Związku Gmin Wiejskich, by wprowadzić tzw. subwencję ekologiczną, którą miałyby otrzymywać samorządy, w których są tereny chronione, nie znajduje poparcia rządu.

8,3 proc.

- powierzchni Polski zajmują wszystkie parki krajobrazowe

Kacper Sampławski, radca prawny z kancelarii KS Legal, przyznaje, że samorządy mają powód, by się obawiać zmian. Zaznacza jednak, że w parkach krajobrazowych są możliwe pewne inwestycje. Wymagana jest na nie zgoda dyrekcji parku.

– Przedsiębiorca, który uzyska zgodę, musi być świadomy, że zostaną na niego nałożone pewne ograniczenia. Można sobie z nimi jednak poradzić – mówi Kacper Sampławski.

Do parku z biletem

Także turyści muszą się liczyć ze zmianami. Założenia nowelizacji przewidują bowiem, że za wstęp do parków narodowych nadal będzie można pobierać opłaty. Z tym że dyrektor parku nie będzie miał ograniczeń w ustalaniu ceny. Zostanie też wprowadzony zakaz przebywania w parku narodowym bez biletu. Dzisiaj jest luka w przepisach. Jeżeli komuś uda się przemknąć do parku niezauważalnie, to nic mu nie grozi. Po zmianach wycieczka na gapę nad Morskie Oko może się skończyć grzywną.

Etap legislacyjny: konsultacje społeczne

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku