Ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (dalej: u.p.s.) przewiduje zatrudnianie na podstawie umowy o pracę osób na stanowiskach: urzędniczych, doradców i asystentów, a także pomocniczych i obsługi. Przepisy u.p.s. nie przewidują wyraźnie możliwości skorzystania przez samorządowego pracodawcę z telepracy. Nie wyłączają jednak takiej możliwości. W sprawach nieuregulowanych w u.p.s. stosuje się kodeks pracy (dalej: k.p.). Pracodawcy samorządowi mogą więc korzystać z telepracy, ale tylko w odniesieniu do takich podwładnych, w przypadku których pozwala na to podstawa zatrudnienia (musi być nią umowa o pracę, a nie wybór czy powołanie), a także zakres wykonywanych obowiązków.
Definicja ustawowa
W myśl art. 675 k.p. telepraca polega na wykonywaniu regularnie obowiązków poza zakładem pracy z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Telepracownik przekazuje pracodawcy wyniki pracy w szczególności za pośrednictwem tych środków. Środkami komunikacji elektronicznej są rozwiązania techniczne, w tym urządzenia teleinformatyczne i współpracujące z nimi narzędzia programowe umożliwiające indywidualne porozumiewanie się na odległość przy wykorzystaniu transmisji danych między systemami teleinformatycznymi, a w szczególności poczta elektroniczna.
Przepisy nie określają rodzajów pracy, przy których może być zastosowana telepraca. Skorzystanie z takiego rozwiązania jest jednak możliwe tylko wtedy, gdy charakter obowiązków danego podwładnego pozwala na ich regularne wykonywanie poza zakładem pracy. Jeżeli zatrudniony zajmuje się np. obsługą interesantów lub musi na bieżąco korzystać z dokumentów bądź danych dostępnych tylko w zakładzie pracy, nie można zastosować telepracy.
Strony mogą także skorzystać z rozwiązania polegającego na przyjęciu, że w niektóre dni tygodnia podwładny będzie wykonywać obowiązki w formie telepracy, a w pozostałe dni pracy będzie przychodzić do urzędu.
Przykład:
Kobieta zatrudniona na stanowisku referenta prawnego w niektóre dni musi być obecna w urzędzie, ale część pracy może wykonywać w domu. Podwładna sama wychowuje niepełnosprawne dziecko. W takim przypadku dopuszczalne jest ustalenie, że w niektóre dni tygodnia będzie wykonywać obowiązki w formie telepracy.