Skierowaniem do dalszych prac w komisjach zakończyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o finansach publicznych (druk nr 2509). Zakłada on wprowadzenie mechanizmów ograniczających potrzeby pożyczkowe budżetu państwa oraz budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Ma to nastąpić w ten sposób, że wolne środki jednostek sektora finansów publicznych zamiast do banków będą mogły trafiać do depozytu utworzonego przez ministra finansów bądź np. właściwego wójta gminy.
W wypadku jednostek samorządu terytorialnego projekt zakłada, że w formie takich depozytów wolne środki lokować będą mogły m.in. samorządowe samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, instytucje kultury oraz osoby prawne. Jednocześnie projekt wyłącza możliwość tworzenia takich depozytów w celu lokowania w nich wolnych środków finansowych posiadanych przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Co istotne, autorzy projektu przewidzieli, że zobowiązania wynikające z przyjętych przez jednostki samorządu terytorialnego depozytów nie będą wliczane do limitu rozchodów. Sprecyzowali jednak, że chodzi o zobowiązania zaciągnięte i spłacone w ciągu tego samego roku budżetowego.
Wójt przyjmie? do depozytu wolne środki nie tylko swojego domu kultury, ale także ?z sąsiedniej gminy
Zgodnie z przedstawioną przez rząd propozycją gmina (powiat, województwo samorządowe) będzie mogła przyjmować depozyty, jeżeli właściwa rada (sejmik) podejmie stosownej treści uchwałę.