Dyrektor banku, w którym pracował radny, chciał uzyskać zgodę Rady Zielonej Góry na wypowiedzenie warunków pracy i płacy, a dokładnie na zmianę wymiaru etatu i proporcjonalne zmniejszenie wynagrodzenia z przyczyn ekonomicznych. Obowiązek taki nakłada na pracodawcę art. 25 ustawy o samorządzie gminnym.

Rada Zielonej Góry nie wyraziła zgody na wypowiedzenie warunków umowy.

Uchwałę unieważnił jednak wojewoda lubuski. Uznał, że rada nie rozpatrzyła merytorycznie wniosku dyrektora banku. „Nie można podjąć uchwały w sposób arbitralny, abstrahując od motywów podanych przez pracodawcę. Rada gminy nie powinna bowiem ingerować w prawo pracodawcy do rozstania się z pracownikiem wtedy, gdy ma ono swoje uzasadnienie w obowiązującym porządku prawnym i nie jest związane z wykonywaniem przez radnego mandatu"– orzekł wojewoda.

Przytoczył także wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp. (sygn. II SA/Go 39/14, ). WSA wskazała w nim, że wyrażenie zgody na rozwiązanie z radnym stosunku pracy lub odmowa jest pozostawione uznaniu rady gminy, z tym że w sytuacji, gdy dojdzie ona do przekonania, że podstawą rozwiązania tego stosunku są zdarzenia związane z wykonywaniem mandatu, rada gminy zobowiązana jest odmówić wyrażenia zgody.

Pracodawca radnego jedynie w ramach tzw. zwolnień grupowych nie musi występować do rady gminy o wyrażenie zgody na rozwiązanie bąź zmianę umowy.