Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną fiskusa, który spierał się z gminą o prawo do odliczenia VAT przy aporcie (sygnatura akt: I FSK 1109/13).
Spór w sprawie dotyczył interpretacji podatkowej. We wniosku gmina wskazała, że ponosiła ze środków własnych wydatki na budowę oczyszczalni ścieków.
Dalej wyjaśniła, że w latach 2005–2009 wybudowane składniki majątku (zarówno budowle, jak i zakupione towary) zostały przyjęte do jej ewidencji środków trwałych. Gmina podkreśliła, że nie odliczyła podatku naliczonego od inwestycji związanej z budową oczyszczalni ścieków.
W 2009 r. podniosła kapitał zakładowy spółki, pokrywając go m.in. aportem. Z wniosku wynikało, że wniesienie aportu do spółki zostało potraktowane jako czynność zwolniona z VAT.
Gmina postanowiła się upewnić, czy po wniesieniu w formie aportu środków trwałych do spółki przysługuje jej prawo odliczenia VAT od zakupów związanych z jego przedmiotem. Sama uważała, że tak. Podniosła, że krajowe przepisy dotyczące opodatkowania VAT aportów są niezgodne z prawem Unii Europejskiej. Wprowadzając zwolnienie dla aportów, Polska naruszyła przepisy wspólnotowe, w świetle których transakcja aportu podlega opodatkowaniu VAT.