Szambo nie zastępuje kanalizacji

Posiadanie zbiornika bezodpływowego nie zwalnia właściciela nieruchomości z podłączenia jej do tej sieci – przypomniał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.

Aktualizacja: 06.10.2014 14:05 Publikacja: 06.10.2014 12:35

Szambo nie zastępuje kanalizacji

Foto: www.sxc.hu

Małżonkowie, na których burmistrz miasta nałożył obowiązek podłączenia ich nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej, odwołali się od tej decyzji z uwagi na to, iż posiadali zbiornik na nieczystości ciekłe. Wskazali, iż nie zgadzają się na ponoszenie kosztów przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej, gdyż znajdują w trudnej sytuacji finansowej i chcieliby wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków. Ponadto zasugerowali, że nałożenie tego obowiązku jest wyrazem niechęci władz gminy do nich i "zemstą Burmistrza" za kwestionowanie opłat za odbiór odpadów komunalnych.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze podtrzymało jednak decyzję burmistrza. Zdaniem SKO nie można było zgodzić się z tezą właścicieli, że posiadanie zbiornika na nieczystości ciekłe (szamba) zwalnia z obowiązku przyłączenia do sieci kanalizacyjnej. - Samo gromadzenie nieczystości ciekłych w bezodpływowych zbiornikach nie jest równoznaczne z prawidłowym odprowadzaniem tych nieczystości – wyjaśniło Kolegium.

Powołując się na przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, SKO wskazało na ustanowiony przez ustawodawcę obowiązek przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej. - Od obowiązku tego zwalnia jedynie wyposażenie nieruchomości w przydomową oczyszczalnię ścieków. W przypadku ustalenia przez organ, że właściciel nieruchomości nie wykonuje powyższych ustawowych obowiązków, organ zobowiązany jest nakazać jego wykonanie – wyjaśniło SKO.

Właściciele nieruchomości nie dali za wygraną i skierowali sprawą do sądu administracyjnego. W skardze podnieśli, że Samorządowe Kolegium Odwoławcze nie wzięło pod uwagę ich warunków materialnych. Wyjaśnili, że noszą się z zamiarem budowy przydomowej oczyszczalni, której koszty utrzymania są niskie w stosunku do opłat za ścieki. Ponownie też uznali, że działanie burmistrza jest wynikiem złośliwości, bowiem tylko około połowa właścicieli przyłączyło się do sieci, ale tylko w stosunku do nich zostało wszczęte postępowanie z urzędu.

Przedstawionych argumentów nie podzielił, jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku (sygn. akt II SA/Bk 445/14), który oddalił skargę właścicieli.

W uzasadnieniu białostocki WSA przypomniał, iż zarówno w doktrynie jak i w orzecznictwie sądów administracyjnych podkreśla się, że jeżeli sieć kanalizacyjna istnieje, to posiadanie zbiornika bezodpływowego nie zwalnia właściciela nieruchomości z podłączenia jej do tej sieci.

Zdaniem sądu legalności decyzji nie podważyły także argumenty skargi. - Brak środków finansowych na przyłączenie do kanalizacji nie może uwalniać od nałożenia wymienionego obowiązku, bowiem trudna sytuacja finansowa osoby zobowiązanej nie jest przesłanką normatywną wymienioną w ustawie – wyjaśniono.

Sąd odrzucił też argument dotyczących wszczęcia postępowania administracyjnego z pominięciem właścicieli innych posesji, którzy również nie przyłączyli się do sieci kanalizacyjnej. – Bezczynność organu w zakresie wszczęcia postępowania administracyjnego w stosunku do właścicieli innych posesji nie oznacza bezprawia w stosunku do skarżących – stwierdził WSA.

Obowiązki właścicieli nieruchomości

Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych; przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych.

Art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem