Gmina odliczy VAT związany z inwestycją przekazaną jednostce budżetowej

Gmina ma prawo odliczyć VAT naliczony w związku z realizacją inwestycji, która po jej zakończeniu zostanie przekazywana w nieodpłatne użytkowanie jednostce budżetowej.

Publikacja: 22.10.2014 09:20

Organy podatkowe nadal upierają się, że jeśli zakupów dokonuje gmina, a sprzedaży jednostka budżetow

Organy podatkowe nadal upierają się, że jeśli zakupów dokonuje gmina, a sprzedaży jednostka budżetowa, to gminie nie przysługuje prawo do odliczeń.

Foto: Fotorzepa, Robert Wójcik Robert Wójcik

Dobra wiadomość dla samorządów. Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził prawo gminy do odliczenia VAT związanego z inwestycją przekazaną jej jednostce budżetowej.

W czerwcu 2012 r. gmina wystąpiła o udzielenie interpretacji w sprawie opodatkowania VAT. Wyjaśniła, że prowadzi prace związane z budową sieci wodno-kanalizacyjnej. Inwestycja jest realizowana etapowo.

Z wniosku wynikało, że ukończone elementy sieci są przekazywane w użytkowanie gminnemu zakładowi oczyszczania ścieków, który jest jednostką budżetową gminy. Zakład zajmuje się m.in. odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków. Swoje usługi wykonuje na podstawie umów cywilnoprawnych.

Gmina podkreśliła, że jednostka budżetowa posiada własny NIP i jest odrębnym podatnikiem VAT. Zapytała, czy może odliczyć VAT naliczony w związku z realizacją inwestycji, tj. budową sieci, która została przekazana w nieodpłatne użytkowanie jednostce budżetowej.

Gmina uważała, że tak. Zauważyła, że choć działalność opodatkowaną z wykorzystaniem nabytych przez nią towarów i usług prowadzi jednostka, to beneficjentem dochodów jest ona sama.

Fiskus nie podzielił tego stanowiska. Rację skarżącej przyznał jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie. Uznał, że czynności pomiędzy samorządową jednostką budżetową a jej jednostką macierzystą nie są opodatkowane. Gmina jako podatnik VAT powinna mieć jednak prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów, których efekt jest później wykorzystywany właśnie przez tę jednostkę budżetową do jej sprzedaży opodatkowanej.

Fiskus nie dawał za wygraną i zaskarżył korzystny dla gminy wyrok. Podczas rozprawy przed NSA jego pełnomocnicy domagali się zawieszenia sprawy do czasu odpowiedzi przez Trybunał Sprawiedliwości UE na pytanie polskiego sądu dotyczące jednostek organizacyjnych gminy (sygn. I FSK 311/12).

Nieoczekiwanie – do tej pory takie sprawy były zawieszane – NSA nie uwzględnił tego wniosku. I uznał, że skarga kasacyjna fiskusa jest oczywiście bezzasadna.

Jak zauważył sędzia NSA Janusz Zubrzycki, interpretacja i wyrok były wydawane przy założeniu, że jednostka budżetowa jest odrębnym podatnikiem VAT. Tymczasem w uchwale z 24 czerwca 2013 r. (sygn. I FPS 1/13) poszerzony skład NSA przesądził, że gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami VAT. NSA jest związany tym stanowiskiem. A skoro to gmina jest podatnikiem VAT, ma prawo, jak słusznie uznał WSA,  do odliczenia VAT związanego ze sporną inwestycją.

– Orzeczenie powyższe należy przyjąć z uznaniem – ocenia Adam Bartosiewicz, radca prawny, doradca podatkowy, partner w kancelarii EOL.

Ekspert nie ma wątpliwości, że niezależnie od tego, czy jednostka budżetowa może być uznana za odrębnego podatnika czy nie,  gmina ma prawo do odliczenia VAT od inwestycji przekazanej nieodpłatnie swojej jednostce budżetowej, która prowadzi za jej pomocą sprzedaż opodatkowaną. Dlatego kwestia, którą ma rozstrzygnąć Trybunał Sprawiedliwości UE, ma – w tym kontekście – znaczenie drugorzędne. Wyrok jest prawomocny.

Dobra wiadomość dla samorządów. Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził prawo gminy do odliczenia VAT związanego z inwestycją przekazaną jej jednostce budżetowej.

W czerwcu 2012 r. gmina wystąpiła o udzielenie interpretacji w sprawie opodatkowania VAT. Wyjaśniła, że prowadzi prace związane z budową sieci wodno-kanalizacyjnej. Inwestycja jest realizowana etapowo.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem