Podatek płacimy od konkretnej, indywidualnej korzyści majątkowej. Nie trzeba tego robić, gdy ulga przysługuje grupie osób spełniających określone warunki. Takie wnioski można wyciągnąć z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach.
Rada miasta wprowadziła program skierowany m.in. do rodzin wielodzietnych. Jednym z profitów jest 20-proc. dopłata do opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Przysługuje na podstawie uchwały rady miasta (szczegóły znajdują się w regulaminie, który jest do niej załącznikiem). Ma być przekazywana na podany przez rodzinę rachunek bankowy.
Czy taka dopłata jest dla beneficjenta przychodem, który trzeba wpisać do informacji PIT-8C? O to zapytał fiskusa urząd miasta. Odpowiedź jest korzystna dla podatników. Uchwała rady miasta ma charakter generalno-abstrakcyjny i odnosi się do wszystkich osób, które są jej adresatami. Jeśli spełniają określone w niej warunki, mogą korzystać z ulgi. Dopłaty nie mają indywidualnego charakteru, nie powodują więc powstania przychodu – stwierdziła Izba Skarbowa.
Przypomnijmy, że o zasadach naliczania opłat za odbiór śmieci mówi ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Daje ona prawo do różnicowania ich stawek, wprowadzania zwolnień, a także ustanawiania dopłat. Z tej możliwości skorzystała rada miasta w opisanej sprawie.
numer interpretacji: IBPBII/1/ 415-903/14/DP