Czego dotyczył spór
Pod koniec września 2014 r. burmistrz wydał zarządzenie w sprawie wprowadzenia zmian w wieloletniej prognozie finansowej gminy na lata 2014–2019. Zarządzenie nie spodobało się kolegium regionalnej izby obrachunkowej (RIO). Wszczęło postępowanie nadzorcze, a po jego przeprowadzeniu stwierdzono nieważność zarządzenia burmistrza w całości.
Kolegium tłumaczyło, że przeprowadziło analizę danych liczbowych dotyczących zmian w prognozie finansowej zawartych w zarządzeniu. I stwierdziło, że ujęcie w rozchodach budżetu z tytułu innych rozliczeń krajowych (w rozchodach niezwiązanych ze spłatą długów, kolumna 5.2 załącznika nr 1 do zarządzenia) środków planowanych na spłatę przez gminę zobowiązań z tytułu kredytów i pożyczek w latach 201–2016, zamiast w rozchodach budżetu z tytułu spłaty rat kredytów i pożyczek oraz wykupu papierów wartościowych, narusza w istotny sposób przepisy ustawy o finansach publicznych.
Kolegium RIO wyjaśniło, że zastosowana podziałka klasyfikacji rozchodów budżetowych jednostki nie odpowiada rodzajowi planowanych do realizacji w latach 2014–2016 rozchodów przez gminę. Równocześnie nie ujawnia konsekwencji wynikających z prawidłowego ujęcia tych rozchodów, którymi byłoby przekroczenie w latach 2014–2016 dopuszczalnego wskaźnika zadłużenia gminy. Miasto nie zgadzało się z tym rozstrzygnięciem. W skardze do sądu administracyjnego tłumaczyło, że w jej sprawie nie doszło do naruszenia przepisów ustawy o finansach publicznych. Zmiany wprowadzone spornym zarządzeniem burmistrza są konsekwencją podjętych przez radę uchwał w zakresie zmian w budżecie i zmian wieloletniej prognozy finansowej. Zdaniem skarżącej kolegium dokonało analizy zaskarżonego zarządzenia według stanu faktycznego, który wystąpi w przyszłości, tj. w momencie przeznaczenia środków finansowych będących rozchodami na spłatę zaciągniętych wcześniej zobowiązań. A to nie może stanowić podstawy do wydania rozstrzygnięcia nadzorczego stwierdzającego nieważność określonego aktu.
W skardze podkreślono, że organ nadzoru może badać zgodność aktów jednostek samorządu terytorialnego pod względem zgodności z prawem, a nie z punktu widzenia celowości, rzetelności czy gospodarności.
Rozstrzygnięcie
Argumenty gminy przekonały Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie. Uwzględniając jej skargę, sąd potwierdził, że wydanie zarządzenia w sprawie wprowadzenia zmian w wieloletniej prognozie finansowej było konsekwencją wcześniej podjętych uchwał. Te również zostały zakwestionowane przez organ nadzoru. Jednak rozstrzygnięcia te zostały uchylone przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyniku rozpoznania skarg wniesionych przez gminę.