Decyzja o tym, że na terenie danej gminy będą obiekty zabytkowe, wpływa na obowiązki władz samorządowych. Lokalizację zabytków trzeba bowiem uwzględnić w planach i strategiach przygotowywanych przez władze lokalne i liczyć się z koniecznością przeznaczenia określonych środków finansowych na ich remonty i utrzymanie.
Przede wszystkim rejestr
Rejestr zabytków na terenie województwa prowadzi wojewódzki konserwator zabytków. Wpisuje się do niego zabytek nieruchomy na podstawie decyzji wydanej przez tego konserwatora. Dzieje się tak albo z urzędu, albo na wniosek właściciela zabytkowego obiektu lub użytkownika wieczystego gruntu, na którym on się znajduje. Do rejestru może być również wpisane otoczenie zabytkowej budowli, a także nazwa geograficzna, historyczna lub tradycyjna określonego obiektu. Wpisanie zabytku nieruchomego do rejestru ujawnia się w księdze wieczystej danej nieruchomości.
Przykład
Wojewódzki konserwator zabytków na podstawie decyzji wpisał do rejestru zabytków trzy pokopalniane wieże szybowe. W trakcie rozpatrywania skargi na tę decyzję minister kultury stwierdził m.in., że obiekty wpisane do rejestru zabytków są cennym świadectwem rozwoju miasta, a ich forma obrazuje etapy modernizacji i wprowadzenie nowych rozwiązań konstrukcyjnych. Ostatecznie sprawa trafiła do wojewódzkiego sądu administracyjnego, który m.in. uznał, że objęcie określonej nieruchomości ochroną poprzez wpisanie jej do rejestru zabytków wymaga jednoznacznego wykazania, że jej zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową. W ocenie sądu materiał dowodowy musi jednoznacznie wskazywać nie tylko na walory historyczne, artystyczne lub naukowe, ale również na aktualny stan techniczny obiektu. Wiedza organu o walorach zabytkowych określonej nieruchomości musi być aktualna. Tymczasem w rozpoznawanej sprawie decyzje o wpisie do rejestru zabytków podjęto na podstawie opinii wydanych sześć lat wcześniej. Sąd przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.
Na podstawie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 1 marca 2013 r., sygn. akt VII SA/Wa 1897/12
Pomniki historii i park kulturowy
Prezydent Polski, na wniosek ministra kultury i dziedzictwa narodowego, w drodze rozporządzenia, może uznać za pomnik historii zabytkową nieruchomość wpisaną do rejestru lub park kulturowy o szczególnej wartości dla kultury.