Wprowadzenie przezroczystych urn wyborczych, umożliwienie mężom zaufania nagrywania prac komisji obwodowej, przywrócenie obowiązku informowania opinii publicznej o przyczynach nieważności głosów – to najistotniejsze zmiany, jakie wprowadza uchwalona w piątek, 15 maja br. nowelizacja kodeksu wyborczego. Nowelizacja zakłada również, że kadencja sędziów-członków Państwowej Komisji Wyborczej ma trwać dziewięć lat.
Wójt powiadomi
Uchwalona przez Sejm nowelizacja nakłada na wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) obowiązek przekazywania mieszkańcom informacji o zbliżających się wyborach. Na 21 dni przed ich datą do wszystkich pocztowych skrzynek oddawczych powinna trafić przesyłka (niezaadresowana) zawierająca informację o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu. Wzór takiej informacji ma przygotować Państwowa Komisja Wyborcza. Zapłaci za to budżet państwa. Obowiązek informacyjny ma być bowiem zadaniem zleconym z zakresu administracji rządowej.
Informacja o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu ma się także znajdować na każdej karcie do głosowania.
Broszury zostają
Skierowany do Sejmu projekt nowelizacji kodeksu wyborczego zakładał rezygnację z kart do głosowania w formie książeczek. W trakcie prac parlamentarnych okazało się jednak, że całkowita z nich rezygnacja jest niemożliwa.
– Nowelizacja wprowadza zasadę, że karta wyborcza ma postać jednostronnie zadrukowanej kartki – mówi Robert Maciaszek, poseł sprawozdawca (PO). – Jednak nie we wszystkich wyborach będzie możliwe jej stosowanie. Dlatego w drodze wyjątku dopuszczamy możliwość użycia w wyborach kart zbroszurowanych, z tym że na pierwszej stronie takiej książeczki znajdować się będzie spis treści oraz instrukcja, jak głosować – wyjaśnia poseł.