Rada gminy nie może zmniejszyć do 20 metrów odległości od monopolowego do szkoły - wyrok WSA

Radni w Bornem Sulinowie nie mogli zmniejszyć z 50 do 20 metrów strefy wolnej od alkoholu wokół szkół, kościołów, cmentarzy i placów zabaw.

Aktualizacja: 29.08.2019 08:04 Publikacja: 29.08.2019 00:01

Rada gminy nie może zmniejszyć do 20 metrów odległości od monopolowego do szkoły - wyrok WSA

Foto: Adobe Stock

Tak właśnie określiła ją uchwała z 2018 r. Rady Miejskiej w Bornem Sulinowie w sprawie ustalenia zasad usytuowania na terenie gminy Borne Sulinowo miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych.

Czytaj też:

Jak mają wyglądać miejsca sprzedaży i spożywania alkoholu - nielegalna uchwała rady gminy

Borne Sulinowo było przez kilkadziesiąt lat miastem zamkniętym, a od 1945 r. bazą Armii Czerwonej, wyłączoną spod polskiej administracji. Tworzone właściwie od nowa od 1993 r., stało się obecną siedzibą władz gminy miejsko-wiejskiej.

Wspomnianą uchwałę, a właściwie jej § 1 pkt 1, który ustalał, że punkt sprzedaży i podawania napojów alkoholowych nie może być usytuowany bliżej niż 20 m od placówek oświaty, kościołów, cmentarzy i placów zabaw, prokurator rejonowy w Szczecinku zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie.

Formalnie taki przepis nie powinien budzić zastrzeżeń. Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi nie określa odległości pomiędzy miejscem sprzedaży i podawania napojów alkoholowych a obiektami chronionymi, pozostawiając takie kompetencje radzie gminy. Mimo to prokurator wnioskowała o stwierdzenie nieważności tego paragrafu uchwały. Zastanawiało bowiem, dlaczego odległość, która w poprzedniej uchwale wynosiła 50 m, zmniejszono do 20 m, nie uzasadniając tego.

Nie był to jednak główny zarzut skargi, która skoncentrowała się na obowiązujących zasadach generalnych, czyli na preambule oraz art. 1 i 2 ustawy antyalkoholowej. Preambuła oraz przepisy tej ustawy zobowiązują organy państwa i samorządu terytorialnego do podejmowania działań mających ograniczać spożywanie napojów alkoholowych. Ustalenie odległości 20 m jest sprzeczne z takimi celami – stwierdzała skarga.

Rada miejska odpowiedziała, że określenie odległości 20 m jest efektem swobody, jaką ustawodawca pozostawił gminie w zakresie usytuowania miejsc sprzedaży i podawania alkoholu. Ustalając taką odległość, rada wzięła pod uwagę warunki lokalne i umiejscowienie punktów sprzedaży alkoholu na terenie gminy.

Gmina może samodzielnie określać zasady usytuowania na jej terenie miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych – potwierdził sąd. Muszą one jednak być zgodne z ogólnymi celami ustawy, wyrażonymi w preambule oraz w art. 1 i 2 ustawy – podzielił stanowisko prokuratora. Swoboda gminy jest bowiem ograniczona przez obowiązek realizowania celów ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Ten obowiązek to podejmowanie działań zmierzających do ograniczenia spożycia napojów alkoholowych. Przyjęta odległość 20 m od obiektów szczególnie chronionych kłóci się, jako zbyt bliska, z koniecznością ograniczenia dostępności do alkoholu, naruszając w ten sposób przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości – orzekł sąd, stwierdzając nieważność § 1 pkt 1 uchwały.

Sygnatura akt: II SA/Sz 347/19

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku