Szczegółowe warunki i tryb przyznawania takich stypendiów dla dzieci i młodzieży określał w Katowicach „Prymus" – miejski program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych. Uchwalony przez radę miasta w 2012 r. został zmieniony kolejną uchwałą z 1 marca 2018 r. Wojewoda śląski zaskarżył ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.
W skardze opartej na art. 90t ust. 4 ustawy o systemie oświaty, który przewiduje m.in. tworzenie regionalnych lub lokalnych programów wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży, wojewoda zwrócił uwagę, że w świetle tego przepisu jedynym dopuszczalnym kryterium przyznania wsparcia dla uzdolnionych dzieci i młodzieży są właśnie te uzdolnienia. Może to być np. średnia uzyskanych ocen, tytuł laureata albo finalisty konkursu czy olimpiady. Natomiast rada dodała jeszcze jeden wymóg: „co najmniej dobrą roczną ocenę klasyfikacyjną z zachowania". Zdaniem wojewody rada nie może wprowadzać żadnych dodatkowych kryteriów, m.in. związanych z oceną z zachowania.
Czytaj także: Gmina może przyznawać stypendia uczniom i studentom
Odpowiadając na skargę, gmina Katowice stwierdziła, że miała pełne prawo do wprowadzenia dodatkowego kryterium dotyczącego zachowania.
Z przepisów ustawowych nie można wyprowadzić wniosku, że jedynym dopuszczalnym kryterium przyznania pomocy są uzdolnienia dzieci. Jeżeli szczegółowe warunki przyznawania stypendiów określa rada gminy, to ona decyduje także, jakie konkretnie wymogi rozstrzygają o jego uzyskaniu. Wobec niezdefiniowania w ustawie pojęcia „uczeń uzdolniony" niedopuszczalne byłoby ograniczenie kompetencji rady w tym zakresie.