Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy rozstrzygnął w interpretacji z 28 stycznia 2016 r. (ITPB3/4510-612/15/AW) kwestię rozliczenia dzierżawy budynku dla celów podatkowych. Sprawa dotyczyła spółki, która jest zarządcą i zarazem dzierżawcą hali sportowo-widowiskowej, stanowiącej współwłasność dwóch gmin. Hala zaraz po wybudowaniu została oddana spółce w zarządzanie i dzierżawę na 40 lat (do 15 października 2050 r.) na podstawie aktów notarialnych z 2010 r. i z 2013 r. Dwie gminy zdecydowały o wniesieniu prawa dzierżawy nieruchomości jako wkład niepieniężny (aport) do spółki, którego wartość określono jako suma czynszu dzierżawnego należnego obu gminom za cały okres obowiązywania umowy. Żadna ze stron – ani wydzierżawiający, ani dzierżawca – nie dokonuje jednak odpisów amortyzacyjnych.
Biorąc pod uwagę fakt, że 40-letnia umowa dzierżawy hali jest równa okresowi przewidzianemu w ustawie o CIT dla podatkowej amortyzacji budynków oraz to, że umowa dzierżawy odpowiada definicji „umowy leasingu" określonej w art. 17a pkt 1 ustawy o CIT, strony umowy planują zmianę treści umowy. Chcą wprowadzić do niej aneksem zapis, że w podstawowym okresie trwania umowy dzierżawy (leasingu) odpisów amortyzacyjnych od budynku hali dokonuje dzierżawca (korzystający).
Spółka zapytała, czy może rozliczyć odpisy amortyzacyjne jako podatkowe koszty uzyskania przychodów.
Dyrektor izby skarbowej stwierdził, że ma taką możliwość. Przypomniał, że dla potrzeb podatku dochodowego pojęcie umowy leasingu zostało zdefiniowane w art. 17a pkt 1 ustawy o CIT. Umowa może być zakwalifikowana jako podatkowa umowa leasingu, jeśli zostaną spełnione łącznie warunki:
- przedmiotem umowy mogą być wyłącznie rzeczy i prawa stanowiące środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji „podatkowej", a także grunty;