Samorządy przygotowały projekt noweli kodeksu postępowania administracyjnego

Samorządy przygotowały zmianę postępowania administracyjnego, która pozwoli im bronić swoich praw.

Aktualizacja: 15.11.2016 07:10 Publikacja: 15.11.2016 06:10

Samorządy przygotowały projekt noweli kodeksu postępowania administracyjnego

Foto: 123RF

Samorządy nie mają możliwości skarżyć do sądu administracyjnego decyzji wydanych w II instancji w sytuacji, gdy decyzję w I instancji wydawał ich organ. To dla nich niekorzystne rozwiązanie. Zrzeszające miasta i gminy organizacje chcą to zmienić i przygotowały projekt noweli kodeksu postępowania administracyjnego.

Gdzie tkwi problem?

Często się zdarza, że wójt odmówi mieszkańcowi np. ulgi w zapłacie podatków lokalnych, ten uzyskuje ją w II instancji, na mocy decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

– W takiej sytuacji nie możemy wnieść skargi do sądu administracyjnego – wskazuje Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli i prezes Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego. – W orzecznictwie sądów administracyjnych już wielokrotnie wyjaśniono, że powierzenie organowi JST właściwości do orzekania w sprawie indywidualnej w formie decyzji administracyjnej wyłącza możliwość dochodzenia przez tę jednostkę jej interesu prawnego w trybie postępowania administracyjnego czy sądowoadministracyjnego – wskazuje prezydent. I dodaje, że w takich sytuacjach gmina może jedynie zwrócić się do prokuratora o zaskarżenie wadliwej w jej ocenie decyzji II instancji.

– W większości spraw, w których prokurator na taki krok się zdecydował, sądy administracyjne uwzględniają jego skargę – podkreśla prezydent Tyszkiewicz.

Kierunek zmian

Samorządowcy proponują wprowadzenie do k.p.a. przepisu, zgodnie z którym: „W sytuacji, gdy stroną jest jednostka samorządu terytorialnego, której organ załatwia daną sprawę, jednostce samorządu terytorialnego nie przysługują prawa strony w postępowaniu przed tym organem, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej".

– Konsekwencją będzie uznanie dopuszczalności uczestnictwa samorządu w charakterze strony w postępowaniu odwoławczym wszczętym wskutek zaskarżenia rozstrzygnięcia podjętego przez organ tej jednostki – wskazuje Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich.

W rządzie trwają prace nad nowelizacją k.p.a. i postulat samorządów mógłby zostać uwzględniony.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: m.cyrankiewicz@rp.pl

Zmiany przepisów procesowych

Przygotowana przez organizacje samorządowe zmiana kodeksu postępowania administracyjnego sprowadza się do dodania po art. 28 tej ustawy art. 28a w następującym brzmieniu:

„Art. 28a. W sytuacji, gdy stroną jest jednostka samorządu terytorialnego, której organ załatwia daną sprawę, jednostce samorządu terytorialnego nie przysługują prawa strony w postępowaniu przed tym organem.

2. Przepis ust. 1 nie znajduje zastosowania w sytuacji, gdy postępowanie zostało wszczęte na wniosek jednostki samorządu terytorialnego, której organ załatwia daną sprawę".

Zasada ta miałaby być stosowana do wszystkich postępowań wszczętych i niezakończonych do dnia wejścia jej w życie.

Nieruchomości
NSA wydał kluczowy wyrok ws. zamku w Stobnicy
Sądy i trybunały
Barbara Piwnik: Niedopuszczalne nadużywanie wyłączenia sędziego
Praca, Emerytury i renty
13. emerytura nie dla wszystkich seniorów. Te grupy nie otrzymają świadczenia
Prawo karne
Prokuratura ujawniła przyczynę śmierci Barbary Skrzypek
Prawo drogowe
Będzie pułapka na łamiących zakaz prowadzenia aut. Może złamać wiele karier
Materiał Promocyjny
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Sądy i trybunały
Sędzia od lat nie pisze uzasadnień wyroków. Resort Bodnara reaguje
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń