Sprawę zainicjowała  skarga Gminy Miasta Gdańsk na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Pomorskiego stwierdzające nieważność zarządzenia Prezydenta Gdańska w sprawie podania do publicznej wiadomości wykazu nieruchomości gruntowych - pasów drogowych dróg publicznych, których zarządcą jest Prezydent Miasta Gdańska, przeznaczonych do oddania w trybie bezprzetargowym w dzierżawę na czas oznaczony. Dzierżawcy mieli zorganizować na nieruchomościach płatny postój pojazdów.

Oddaniu w dzierżawę nieruchomości na płatne parkingi sprzeciwiła się Prokuratura Regionalna w Gdańsku. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w pełni podzielił  zaprezentowane przez nią stanowisko oraz stanowisko Wojewody Pomorskiego. Oddalił skargę Gminy Miasta Gdańsk.

Działania podjęte przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku to skutek polecenia wydanego przez zastępcę Prokuratora Generalnego Roberta Hernanda. Zwrócił się on do wszystkich prokuratorów z prośbą o podjęcie niezbędnych działań na płaszczyźnie prawa cywilnego i administracyjnego, które mają wyeliminować praktyki pobieraniu od kierowców opłat za parkowanie w sposób sprzeczny z przepisami ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 460 ze zm.). Zastępca Prokuratora Generalnego zwrócił uwagę, że niektóre samorządy wydzierżawiają prywatnym operatorom parkingi, a te pobierają od kierowców opłaty za parkowanie. Nawet w miejscach i dniach, w których – zgodnie z ustawy o drogach publicznych – nie powinny być one pobierane. Zgodnie bowiem z przepisami opłatę za parkowanie pobiera się za postój w strefie płatnego parkowania, w wyznaczonym miejscu, w określone dni robocze, w określonych godzinach lub całodobowo. Nie mogą być one zatem pobierane np. w soboty i niedziele.