Zawieranie umów regulujących współpracę przedsiębiorców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego w postępowaniach prowadzonych na podstawie przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych (ustawa PZP) jest powszechną praktyką. Formy tych umów są różne, w praktyce spotykamy m.in. umowy spółki cywilnej, porozumienia regulujące współpracę podmiotów, a najczęściej są to umowy konsorcjum.
Czytaj także: Przetargi publiczne obowiązkowo on-line
Odrębne warunki dla wykonawców
Bez wątpienia treść umowy regulująca współpracę przedsiębiorców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia może okazać się istotna dla zamawiającego. Może mu bowiem zależeć, ze względu na specyfikę zamówienia, aby udział podmiotów w wykonaniu zamówienia był równy albo, aby określone części zamówienia wykonywał ten z przedsiębiorców, który posiada wymagane uprawnienia i doświadczenie do wykonania danej części zamówienia. W tym celu ustawodawca, nowelizacją ustawy PZP, która weszła w życie w 28 lipca 2016 r . wyposażył zamawiającego (zgodnie z art. 23 ust. 6 ustawy PZP) w uprawnienia do określenia warunków realizacji zamówienia przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia w inny sposób niż w przypadku pojedynczych wykonawców. Zamawiający może to uczynić w sytuacji, gdy jest to uzasadnione charakterem zamówienia i proporcjonalne.
Ponadto, zgodnie z dodanym w nowelizacji art. 23 ust. 5 ustawy PZP zmawiający może w dokumentacji postępowania może określić szczególny, obiektywnie uzasadniony sposób spełniania przez członków konsorcjum warunków udziału w postępowania, mogą to być m.in. zasady łączenia poszczególnych potencjałów albo wykluczenie takiej możliwości.
W tym miejscu pojawia się pytanie, na jakim etapie postępowania zamawiający może żądać umowy regulującej współpracę podmiotów wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia? Zakładając, że zamawiający w dokumentacji przewidział szczególne warunki udziału w postępowaniu lub warunki realizacji zamówienia, to czy ma to jakikolwiek wpływ na moment w jakim może żądać tego dokumentu?