Tak wynika z nowych przepisów [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=293420]ustawy o służbie cywilnej, które wejdą w życie 24 marca (ustawa z 21 listopada 2008 r. DzU nr 227, poz. 1505)[/link]. W Kancelarii Premiera został właśnie przygotowany projekt rozporządzenia zawierający kryteria oceny i procedury jej przeprowadzania. To nowość w polskiej administracji.
Po zmianach osoba kandydująca na stanowisko w służbie cywilnej zostanie zatrudniona tylko na rok. W ciągu dwóch pierwszych tygodni przełożony poinformuje ją o wymaganiach i kryteriach oceny pracy w tym okresie. Od spełnienia tych oczekiwań będzie zależała dalsza kariera w administracji. Szef wyznaczy jej także zadania do wykonania na powierzonym stanowisku wraz z terminem na złożenie sprawozdania.
W tym samym czasie osoby po raz pierwszy podejmujące zatrudnienie w administracji rozpoczną trwającą od czterech do ośmiu miesięcy służbę przygotowawczą zakończoną egzaminem. Ma on sprawdzić znajomość procedur obowiązujących w administracji, a także przepisów prawa.
Kandydaci na urzędników przejdą także pierwszą ocenę ich pracy, która może się odbyć nie wcześniej niż po upływie ośmiu miesięcy od zatrudnienia i nie później niż w 13. miesiącu.
[srodtytul]Decyzyjny i komunikatywny [/srodtytul]