Wybór najkorzystniejszej oferty należy umotywować

Zarząd powiatu dokonał wyboru podmiotu, który będzie realizował zadanie publiczne polegające na prowadzeniu warsztatów terapii zajęciowej z niepełnosprawnymi. Uchwała w tej sprawie nie zawiera uzasadnienia. Czy trzeba stwierdzić jej nieważność?

Publikacja: 11.03.2010 03:50

Wybór najkorzystniejszej oferty należy umotywować

Foto: Fotorzepa, Bartosz Siedlik

[b]Tak. [/b]Organ administracji publicznej, dokonując wyboru najkorzystniejszej oferty realizacji zadania publicznego, obowiązany jest sporządzić uzasadnienie swojej decyzji.

W jego treści należy ustosunkować się do spełnienia przez oferenta wymogów w ustawie oraz w ogłoszeniu.

Zaznaczyć w tym miejscu trzeba również, że sporządzenie uzasadnienia uchwały zarządu powiatu w sprawie wyboru podmiotu, który będzie realizował zadanie polegające na prowadzeniu warsztatów terapii zajęciowej dla niepełnosprawnych, jest warunkiem koniecznym dokonania kontroli legalności podjętego rozstrzygnięcia.

Służy ponadto przekonaniu zarówno adresata, jak i wszystkich uczestników konkursu, że wybór został podjęty tylko i wyłącznie na podstawie przesłanek merytorycznych.

Stwierdzić wreszcie należy, że obowiązek sporządzenia uzasadnienia wyboru najkorzystniejszej oferty wynika wprost z art. 15 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

Zgodnie bowiem z jego treścią organ administracji publicznej obowiązany jest w uzasadnieniu wyboru oferty ustosunkować się do spełniania przez oferenta wymogów określonych w ustawie oraz w ogłoszeniu.

Na marginesie zaznaczyć trzeba, że konieczność sporządzenia uzasadnienia istnieje również w przypadku, gdy w wyniku ogłoszenia otwartego konkursu zgłoszona została tylko jedna oferta.

[i]Podstawa prawna:

– art. 15 ust. 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169569]ustawy z 23 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (DzU nr 96, poz. 873 ze zm.)[/link][/i]

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku