Sąd Najwyższy analizował status pracowników korpusu służby cywilnej ze szczególnym uwzględnieniem możliwości pożegnania się z nimi.
Orzekł, że utrata przez członka korpusu służby cywilnej zatrudnionego na podstawie umowy o pracę przymiotów zamieszczonych w rygorach selekcyjnych wymaga rozwiązania z nim stosunku pracy.
Ponieważ kwestia ta nie została unormowana w pragmatyce służbowej, należy stosować przepisy kodeksu pracy o rozwiązaniu stosunku pracy (I PK 192/10).
Aby zostać zatrudnionym w służbie cywilnej, trzeba spełnić dodatkowe warunki przewidziane w ustawie z 21 listopada 2008 (DzU nr 227, poz. 1505). Wymaga ona od kandydatów, aby m.in. nie byli karani za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. Co jednak wtedy, gdy osoba już zatrudniona w służbie cywilnej popełni umyślne przestępstwo, za które zostanie prawomocnie skazana?
Możliwe były dwie koncepcje. Pierwsza, nawiązująca do uregulowań dotyczących osób pracujących na podstawie mianowania, przyjmowała, że stosunek pracy w takiej sytuacji wygasa.