NIK o zamówieniach publicznych

Brak kryteriów pozacenowych i nieuzasadniony podział zamówienia na części to zbyt często popełniane błędy przy zamówieniach.

Publikacja: 16.07.2015 07:58

NIK o zamówieniach publicznych

Foto: Fotorzepa, Piotr Kala

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez instytucje udzielające zamówień publicznych na usługi zewnętrzne jest nieuzasadnione dzielenie zamówień na części – wskazała Najwyższa Izba Kontroli. Dzięki temu możliwe było udzielanie zamówień bez stosowania procedur określonych w ustawie (przy wartości zamówienia poniżej 30 tys. euro nie jest to konieczne).

NIK podkreśla, że ten nieuzasadniony podział zamówienia wynikał często z wcześniej popełnionych błędów – nierozpoczęcia lub niezakończenia postępowania w określonym czasie, nieoszacowania wartości całego zamówienia lub niewyodrębnienia i nieoszacowania jego części.

Izba podkreśla jednak w raporcie, że w większości zamówienia były udzielane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Kontrolą objęto 13 jednostek sektora finansów publicznych – urzędów i spółek.

W większości postępowań stosowano najniższą cenę jako jedyne kryterium oceny ofert. Jak wskazuje NIK, tylko w 60 zamówieniach (ok. 2 proc. udzielonych) ustalono dodatkowe kryteria oceny ofert.

Skąd ta niechęć do dodatkowych kryteriów? Kontrolowani wyjaśniali m.in., że po zastosowaniu jedynego kryterium cenowego łatwiej obronić takie postępowanie w razie ewentualnych odwołań i postępowań przed Krajową Izbą Odwoławczą.

Zdaniem NIK w większości planowanie udzielania zamówień jest nieefektywne. Nie we wszystkich jednostkach sporządzano plany udzielania zamówień na kolejny rok obejmujące wszystkie potrzeby, niezależnie od ich wartości. Zdaniem NIK bez tego trudno mówić o efektywnym planowaniu. Dlatego Izba proponuje wprowadzenie obowiązku sporządzania rocznych planów zamówień publicznych niezależnie od ich wartości.

Prawo karne
Prawomocny wyrok dla Dody. "Sterowała z tylnego siedzenia"
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i Suzuki Swift ponownie w gronie liderów rankingu niezawodności
Prawo w Polsce
Myśliwi nie będą mogli polować na siedem gatunków ptaków
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Praca, Emerytury i renty
Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? Wysokość świadczenia w 2025 r.
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego