Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dyrektor KIS) 23 marca 2018 r. wydał interpretację w przedmiocie rozliczenia VAT związanego z eksploatacją samochodu służbowego (sygn. 0112-KDIL1-2.4012. 29.2018.2.PG). Interpretacja została wydana na wniosek miasta, będącego czynnym podatnikiem VAT, które zakupiło samochód osobowy na potrzeby działalności urzędu miasta. Jak wskazano we wniosku, przedmiotowy samochód służy wyłącznie działalności urzędu i nie jest wykorzystywany do celów osobistych pracowników.
Miasto dokonało zgłoszenia samochodu do urzędu skarbowego na formularzu VAT-26 oraz prowadzi ewidencję przebiegu pojazdu. Wnioskodawca wskazał również, że samochód został powierzony pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku kierowcy, który odpowiada za jego eksploatację i wykonuje przewóz urzędników w celach służbowych na podstawie wydawanych poleceń. Samochód jest garażowany wyłącznie w siedzibie urzędu miasta a kluczyki są zdawane na koniec każdego dnia w portierni.
Zobacz temat Interpretacje podatkowe
Miasto podkreśliło, że istnieją okoliczności obiektywne, które potwierdzają brak możliwości wykorzystania zakupionego pojazdu do celów osobistych pracowników, tj. prowadzona jest karta przebiegu pojazdu, którą wypełnia kierowca każdego dnia kiedy pojazd jest używany zapisując w niej cel wyjazdu, ilość przebytych kilometrów oraz zapisuje stan licznika po zakończeniu pracy.
Dodatkowo wymagane jest również w ewidencji przebiegu pojazdu potwierdzenie przez pracownika, który korzystał z pojazdu jako pasażer. Miasto podało we wniosku, iż za pośrednictwem urzędu wykonuje działalność opodatkowaną VAT a także zwolnioną i w ogóle nie podlegającą VAT. W związku z tym, że nie jest w stanie przypisać ponoszonych wydatków bezpośrednio do określonego rodzaju działalności, miasto dokonuje odliczenia VAT z zastosowaniem tzw. prewspółczynnika VAT, określonego w art. 86 ust. 2a ustawy o VAT.