Takie możliwości wynikają z przyjętej przez Sejm ustawy o Europejskim Ugrupowaniu Współpracy Terytorialnej, która właśnie trafiła do Senatu.
Jak wskazuje Anna Konik-Żurawska, rzecznik prasowy resortu rozwoju regionalnego, na obszarze UE w ciągu ostatniego roku zgłoszono już kilka propozycji utworzenia EUWT. Teraz czas również na polskie samorządy.
– To bardzo dobra inicjatywa, która może przyczynić się do zintensyfikowania współpracy partnerskiej – wskazuje Antoni Szlagor, burmistrz Żywca. Już teraz nasze miasto współpracuje z wieloma partnerami i na pewno będziemy myśleć o instytucjonalizacji tej współpracy. To również szansa na efektywne wykorzystanie środków, w tym środków unijnych – podkreśla Szlagor.
– To może być szczególnie przydatny instrument dla wszystkich gmin granicznych dodaje Wojciech Bydliński, burmistrz Szczyrku.
[b]Realizując wspólne projekty ugrupowania będą mogły korzystać zarówno ze środków pochodzących z budżetu UE, jak i ze środków własnych. To może je odróżniać od inicjatyw podejmowanych w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej[/b], które z założenia są współfinansowane z unijnych funduszy.