Jednym z podstawowych problemów województwa jest słabo rozwinięta sieć komunikacyjna. Dotyczy to zarówno połączeń międzyregionalnych, jak i wewnętrznych. Dzięki pieniądzom z Brukseli ma się to zmienić.
W ramach priorytetów komunikacyjnych region realizuje obecnie „Program usprawnienia powiązania komunikacyjnego w północnej części województwa warmińsko-mazurskiego” o wartości 88,23 mln euro (dofinansowanie 70,58 mln euro). Jego celem jest podniesienie jakości infrastruktury drogowej, dzięki czemu w wyraźny sposób poprawią się połączenia drogowe regionu z siecią dróg krajowych i transeuropejską siecią transportową. Program obejmuje siedem projektów. W innej części regionu realizowany jest analogiczny projekt pt. „Program usprawnienia powiązania komunikacyjnego w południowo-zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego” o wartości 74,71 mln euro (dofinansowanie: 59,77 mln euro).
[ramka][srodtytul]Opinia: Ewa Wnukowska, dyrektor Departamentu Koordynacji i Wdrażania Programów Regionalnych w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego[/srodtytul]
Na dofinansowanie inwestycji z programu województwa warmińsko-mazurskiego przeznaczono ponad 4,1 mld zł środków UE. Potencjał regionu w zakresie turystyki wynikający m.in. z unikatowej przyrody sprawił, że województwo przeznaczyło najwięcej środków ze wszystkich programów regionalnych na wsparcie projektów z tej dziedziny. Natomiast procentowo największą część pieniędzy (ponad 1/3) przeznaczono na inwestycje związane z transportem. Ciekawym przedsięwzięciem jest zintegrowany projekt rozwoju lokalnego „Program Rozwoju Turystyki w obszarze Kanału Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego” wpisany na listę inwestycji kluczowych. W ramach tego dużego przedsięwzięcia docelowo zrealizowanych będzie 31 projektów. Z pewnością znacząco wpłynie to na atrakcyjność turystyczną regionu. Warto zwrócić uwagę na znaczny postęp we wdrażaniu programu. W ostatnich dwunastu miesiącach poziom zawartych umów wzrósł trzykrotnie – z 17 do ponad 51 proc. budżetu, a wartość wydatków wykazanych we wnioskach o płatność wzrosła z 1 do ponad 16 proc. budżetu.
Województwo warmińsko-mazurskie do ostatnich dni roku będzie liczyło się w walce o dodatkowe środki z krajowej rezerwy wykonania. Do końca października region złożył do Komisji Europejskiej wnioski o refundację 15,2 proc. budżetu. Jeżeli do końca roku uda się osiągnąć pułap 20 proc., województwo dołączy do grupy regionów najsprawniej wdrażających programy regionalne i weźmie udział w podziale 512 mln euro.