Małe gminy powinny wspólnie z innymi realizować inwestycje PPP

Nawet małe gminy mogą realizować projekty w formule PPP

Publikacja: 28.04.2011 02:40

Małe gminy powinny wspólnie z innymi realizować inwestycje PPP

Foto: ROL

Najbardziej opłacalna jest realizacja w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego takich inwestycji, które mają stosunkowo dużą wartość – twierdzą eksperci. W przypadku projektów kilkumilionowych korzyści mogą być mniejsze niż koszty.

Co w takiej sytuacji mają robić małe samorządy, które dysponują skromnymi budżetami? – Najlepszym rozwiązaniem jest pakowanie podobnych przedsięwzięć, np. dotyczących szkół, lokali komunalnych czy ochrony zdrowia, w jeden wspólny projekt – stwierdziła Anna Kiwiel, konsultant z firmy doradczej PwC, na wczorajszej konferencji „Rz". „Jak zmniejszyć koszty inwestycji samorządowych. – Niższe są wtedy koszty analiz, doradztwa czy znalezienia inwestora. Łatwiej też pozyskać finansowanie z banku – dodała Kiwiel.

Dla samorządów istotne są efekty nowych przepisów nakazujące zaliczać zobowiązania z tytułu umów PPP do długu publicznego. Z tego obowiązku wyłączone są te umowy, w których większość ryzyka przejmie na siebie firma prywatna. Czy łatwo będzie znaleźć takiego partnera? – Z naszego doświadczenia wynika, że można sprostać temu wyzwaniu – stwierdził Paweł Pawłowski, z-ca dyrektora biura obsługi inwestora w urzędzie Warszawy.

Zdaniem Jacka Sadowego, prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, sukces w znalezieniu partnera skłonnego wziąć na siebie większość ryzyka jest zawsze kwestią indywidualną. – Ale jestem optymistą w tej kwestii – powiedział. – Firmy wezmą na siebie ryzyko za odpowiednie wynagrodzenie – dodała Irena Herbst, prezes Fundacji Centrum PPP.

Jak wysokie może być to wynagrodzenie? W Wielkiej Brytanii inwestorzy liczą na ok. 8-procentową stopę zwrotu, w Polsce – 20 – 25-procentową. – Te liczby biorą się stąd, że partner publiczny chce sam przygotowywać projekt, określa, w jakiej technologii mają być np. wykonane drogi. A potem dziwi się, że partner prywatny wylicza, że w takiej technologii trzeba robić remonty co dwa, trzy lata. A to podwyższa koszty eksploatacji – podkreślał Piotr Galas, dyrektor w PKO BP.

W Polsce w przygotowaniu jest ok. 200 projektów, z czego w ok. 100 przypadkach ukazały się już ogłoszenia o poszukiwaniu inwestora. Najbardziej zaawansowane to np. budowa wiat przystankowych w Warszawie. Umowa powinna zostać zawarta do lipca.

Negocjacje zakończyły się także w przypadku budowy spalarni dla Płocka. Teraz władze miasta analizują warunki przedstawione przez firmy. Zadaniem inwestora jest zaprojektowanie, wybudowanie, sfinansowanie i eksploatacja przez 25 – 30 lat nowoczesnego zakładu. Koszty mogą wynieść nawet 200 – 250 mln zł.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo