Zaczyna się wielka reorganizacja w skarbówce. Od 1 kwietnia urzędy skarbowe i izby skarbowe będą stanowiły jedność. Biura obsługi prawnej będą działały już tylko w izbach. Nie będzie ich w urzędach, te będą korzystały z prawników izb. To oznacza m.in. duże zmiany dla kilkuset radców prawnych zatrudnionych w tych instytucjach.
Albo spółka, albo urząd
– Przejmą nas izby skarbowe, jednak na nieco innych warunkach. Dowiadujemy się m.in., że nie możemy już pracować dla innych instytucji ani prowadzić własnych kancelarii. Mam tylko pół etatu w urzędzie skarbowym, oprócz tego pracuję dla spółki, nie zachodzi tu jednak konflikt interesów, gdyż ta spółka podlega pod inny urząd. Teraz mam zdecydować, czy pracować wyłącznie na pół etatu w izbie, czy zrezygnować z tej pracy – mówi jedna z radczyń prawnych pracujących dla skarbówki. Jej zdaniem stawianie takiego ultimatum radcom może wynikać z sytuacji na rynku pracy.
Paweł Jurek z Ministerstwa Finansów zapewnia, że z danych przekazanych przez dyrektorów izb skarbowych wynika, iż ponad 70 proc. radców prawnych zatrudnionych w izbach i urzędach skarbowych będzie nadal świadczyło usługi poza siedzibą izby na rzecz naczelników urzędów skarbowych.
Prawnicy poprosili jednak o interwencję swój samorząd i doszło do spotkania przedstawicieli Krajowej Rady Radców Prawnych i resortu finansów.
Zagrożona dwuinstancyjność
– Zmiany budzą poważny niepokój, przekazaliśmy naszą opinię Ministerstwu Finansów – mówi Zbigniew Pawlak, wiceprezes KRRP. – Niezależnie od naszego interesu środowiskowego trzeba podkreślić, że konstytucyjność nowych rozwiązań budzi wątpliwości. A dokładnie zachowanie zasady dwuinstancyjności – mówi wiceprezes. Podkreśla, że po zmianach komórki prawne przy izbach skarbowych będą bowiem obsługiwały także urzędy, czyli zarówno organ wydający decyzję w pierwszej, jak i w drugiej instancji.