Przez prawie rok szukałem pracy. Uczestniczyłem w naborze na stanowisko urzędnicze i zostałem wybrany. Jednak dwa tygodnie po podjęciu pracy, wracając z pracy do domu, miałem poważny wypadek komunikacyjny. Przebywam teraz w szpitalu. Czy nie otrzymam żadnych świadczeń chorobowych z powodu tak krótkiego okresu zatrudnienia? Czy rodzaj umowy o pracę ma znaczenie?
Nie.
Jeśli wypadek, jakiemu uległ pracownik, zostanie uznany za wypadek w drodze z pracy, to będą mu przysługiwały świadczenia niezależnie od krótkiego okresu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Gdy bowiem niezdolność do pracy jest spowodowana takim wypadkiem, wynagrodzenie chorobowe (wypłacane przez pracodawcę na podstawie art. 92 kodeksu pracy) i zasiłek chorobowy przysługuje bez tzw. okresu wyczekiwania. Oznacza to, że świadczenia te mogą być wypłacone nawet w razie niezdolności do pracy pierwszego dnia ubezpieczenia - zatrudnienia. Jest to wyjątek od zasady, w myśl której pracownik nabywa prawo do wymienionych świadczeń dopiero po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.
Powyższe zasady dotyczą wszystkich pracowników. Zatem także osoba zatrudniona na postawie umowy na okres próbny czy na czas określony, która uległa wypadkowi w drodze z pracy, nabędzie prawo do wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku mimo krótszego niż 30 dni okresu ubezpieczenia. Podkreślić jednak jeszcze raz trzeba, że warunkiem ich wypłaty będzie uznanie nieszczęśliwego zdarzenia, jakiemu uległ pracownik za wypadek w drodze z pracy.
Przepisy określają jego cechy. Za taki wypadek uważa się zdarzenie:
- nagłe,