Sprawy dyscyplinarne członków korpusu służby cywilnej rozpoznają komisje dyscyplinarne. Zorganizowanie takiej komisji w urzędzie należy do obowiązków dyrektora generalnego, który do takiego ciała powołuje osoby zatrudnione (członków korpusu sc) w tym urzędzie. Z art. 117 ust.1 ustawy o służbie cywilnej (dalej usc), który ten obowiązek na dyrektora generalnego nakłada wynika tylko, że komisję dyscyplinarną urzędu powołuje dyrektor generalny spośród członków korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędzie. Zdaniem niektórych ekspertów świadczyć to może o tym, że do takiej komisji mogą być powoływani także członkowie korpusu sc z innych urzędów. To, zważywszy na fakt, co podkreśla też prof. J. Jagielski (Ustawa o służbie cywilnej Komentarz LexsixNexsis Warszawa 2010 r.), że kompetencje dyrektora generalnego, w tym te dotyczące powołania komisji odnoszą się do danego urzędu (własnego) i zatrudnionych w nim osób taka rozszerzająca interpretacja tego sformułowania nie wydaje się być uprawniona.
Porozumienie dyrektorów generalnych
W każdym urzędzie zatrudniającym członków korpusu sc komisja dyscyplinarna powinna działać. Wyjątkiem od tej reguły jest możliwość powołania na mocy porozumienia dyrektorów generalnych wspólnej komisji dyscyplinarnej dla kierowanych przez nich urzędów. Ponieważ ustawa o sc nie precyzuje zasad powoływania takiej wspólnej komisji należy przyjąć, że tego typu kwestie jak np. skład osobowy komisji, proporcje, w jakich będą w niej reprezentowane poszczególne urzędy należy określić w zawartym między dyrektorami generalnymi porozumieniu.
Z kolei zasady dotyczące członków komisji dyscyplinarnych i ich powoływania nie zależą już od tego czy dana komisja przewidziana jest dla jednego urzędu czy dla kilku. Są one bowiem dla wszystkich komisji takie same.
Wymagania dla członków
Członkiem komisji dyscyplinarnej może zostać zarówno pracownik, jak i urzędnik służby cywilnej a także osoba zajmująca wyższe stanowisko w tej służbie. To, kto zostanie do niej powołany zależy tylko od dyrektora generalnego urzędu i samej osoby zainteresowanej. Powołanie w skład komisji dyscyplinarnej wymaga, bowiem jej pisemnej zgody.
Ustawa o sc nie precyzuje przy tym, żadnych wymagań wobec tych osób. Robi to dopiero rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 9 kwietnia 2009 r. w sprawie postępowania wyjaśniającego i postępowania dyscyplinarnego w służbie cywilnej.