Czy w okresie opieki nad dzieckiem dodatek jest wypłacany
Urzędniczka służby cywilnej niedługo idzie na urlop macierzyński. Czy w trakcie korzystania z tego urlopu będzie otrzymywać dodatek służby cywilnej?
Nie. Zgodnie z przepisami kodeksu pracy, które na mocy art. 9 ustawy o służbie cywilnej mają tu zastosowanie, wynagrodzenie (dodatek jest jednym z jego składników) za okresy niewykonywania pracy przysługuje tylko wtedy, gdy tak wynika z przepisów. Natomiast żadne przepisy ani przepisy ustawy o służbie cywilnej ani wydane na jej podstawie rozporządzenie płacowe nie przewidują zachowania prawa do tego dodatku za czas niewykonywania pracy. A więc przyjąć należy, że za czas niezdolności do pracy, np. w wyniku przebywania na zwolnieniu lekarskim czy urlopie macierzyńskim, urzędnikowi sc prawo do dodatku służby cywilnej nie przysługuje.
Co do wliczania tego dodatku do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego czy macierzyńskiego wypowiedział się DSC KPRM. Departament przypomniał, iż z art. 41 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa wynika, iż przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego (w myśl art. 47 cyt. ustawy uregulowania zawarte w art. 41 stosuje się odpowiednio przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego) nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku. Składników wynagrodzenia przysługujących w myśl umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie, którego powstał stosunek pracy, tylko do określonego terminu nie uwzględnia się przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należnego za okres po tym terminie. Powyższy przepis stosuje się odpowiednio do składników wynagrodzenia, których wypłaty zaprzestano na podstawie układu zbiorowego pracy lub przepisów o wynagradzaniu (art. 41 ust. 2 i 3 ustawy).
Oznacza to, że do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego (odpowiednio zasiłku macierzyńskiego) wlicza się tylko te składniki wynagrodzenia, co, do których z przepisów układów zbiorowych lub innych aktów normatywnych dotyczących wynagradzania w sposób jednoznaczny i definitywny zarazem wynika, iż podlegają one zmniejszeniu lub całkowitemu zawieszeniu w okresie pobierania przez pracownika zasiłku chorobowego (wyrok SN z 11 maja 2005 r., III UK 33/2005, OSNP 2005/23 poz. 382). W związku z powyższym dodatek służby cywilnej z tytułu posiadanego stopnia służbowego powinien być uwzględniany przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń z tytułu niezdolności do pracy (zasiłku chorobowego i macierzyńskiego).
Czy wracający do pracy urzędnik otrzyma dodatek na wcześniejszym poziomie
- Urzędnik służby cywilnej sześć lat temu zrezygnował w pracy w urzędzie i zajął się prywatnym biznesem. Teraz chce wrócić do pracy w administracji. Zgłosił się już do naboru. Czy jeśli zostanie wybrany pracodawca zatrudni go na postawie mianowania i przyzna mu stopień służbowy, jaki posiadał przed odejściem?