Wymienione wymogi spełnić musi zarówno osoba będąca już członkiem korpusu służby cywilnej powoływana na wyższe stanowisko w tej służbie jak i osoby trafiające na takie stanowisko z zewnątrz.
Tytuł zawodowy
Wymóg posiadania tytułu zawodowego magistra lub równorzędnego oznacza, że osoba powoływana na wyższe stanowisko w sc musi mieć ukończone studia wyższe drugiego stopnia lub jednolite studnia magisterskie. Powstaje pytanie: co znaczy tytuł równorzędny. Ustawa z 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (tekst jedn. DzU z 2016 r. poz. 1842) nie wyjaśnia tego pojęcia. Stanowi tylko (art. 2 ust. 2 pkt 4), że ilekroć w ustawie mowa jest o tytule zawodowym rozumie się przez to tytuł licencjata, inżyniera, magistra, magistra inżyniera lub tytuł równorzędny.
Pomocne będzie tu natomiast rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 10 lutego 2017 r. w sprawie tytułów zawodowych nadawanych absolwentom studiów, warunków wydawania oraz niezbędnych elementów dyplomów ukończenia studiów i świadectw ukończenia studiów podyplomowych oraz wzoru suplementu do dyplomu (DzU. z 2017 r. poz. 279), a zwłaszcza załącznik do niego zawierający wzór suplementu do dyplomu ukończenia studiów. Zgodnie z pkt. 8. 3 tego suplementu („Tytuły nadawane absolwentom studiów") tytuły równorzędne do tytułu magistra to:
- magister inżynier, magister inżynier architekt, magister inżynier architekt krajobrazu, magister inżynier pożarnictwa, magister pielęgniarstwa, magister położnictwa, magister sztuki – nadawane absolwentom studiów drugiego stopnia oraz
- lekarz, lekarz dentysta, lekarz weterynarii, magister farmacji, magister sztuki – nadawane absolwentom jednolitych studiów magisterskich.
Potwierdzeniem uzyskania wymaganego tytułu zawodowego jest uczelniany dyplom ukończenia studiów. Tak wynika z art. 167 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.