Reklama
Rozwiń

Lex Gersdorf - Marek Domagalski o reformie sądownictwa i zwołaniu posiedzenia KRS

Chociaż przez Sejm przeszły w ostatnich dniach trzy ustawy, nie licząc lex Gersdorf, które zmierzają do rozejmu między Warszawą a Brukselą w sporze o reformy na szczytach sądownictwa, nie zwalnia nas to ze spojrzenia w przyszłość.

Publikacja: 17.04.2018 12:08

Marek Domagalski

Marek Domagalski

Foto: Fotorzepa/Waldemar Kompała

Już widać opadający kurz tej bitwy. Może tylko garstka działaczy sędziowskich będzie z trudem rano podążać na sądową sesję, by nie wpaść w orzecznicze zaległości. Większość z 10 tys. sędziów nie ma jednak zapewne tego problemu. Nawet nie wiemy, czy kibicowali swoim trybunom. Jedni i drudzy skupiać się będą na codziennej pracy, w warunkach, co tu czarować, poobijanego sądownictwa.

Już przed rokiem pisałem, po zgłoszeniu radykalnego projektu przetasowania SN, że mamy już inny SN. Stawał się inny, kiedy część sceny politycznej i prawniczej zaczęło przypisywać mu rolę sądu konstytucyjnego, zastępującego przechodzącego polityczne turbulencje Trybunału. Wprawdzie kilka składów SN tonowało te zapędy, nie zmienia to faktu, że SN stał się elementem kampanii pod hasłem „ulica i zagranica".

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono