Fundacja Court Watch Polska opublikowała właśnie ósmy raport z Obywatelskiego Monitoringu Sądów. W program badawczy prowadzony od 2010 r. zaangażowało się już 2,6 tys. osób, które przekazały obserwacje z prawie 40 tys. posiedzeń. Badania pomagają zidentyfikować praktyki sądów, które pomagają lub utrudniają budowanie społecznego zaufania do sądów.
„Jawność ma wielką doniosłość. Otacza Sąd powagą oraz pobudza go do umiejętności i gorliwości, to też daje rękojmię bezstronności. [...] Zarzuty przeciw jawności nie wytrzymują krytyki" – pisał w pierwszym wydaniu „Gazety Sądowej" z 1873 roku prokurator Sądu Apelacyjnego w Warszawie Wiktor Piątkowski.
Czytaj także: Obywatelski Monitoring Sądów - raport 2017 / 2018 fundacji Court Watch Polska
Zasada jawności to jeden z podstawowych elementów prawa do rzetelnego procesu. Choć rozprawy w zdecydowanej większości są otwarte dla publiczności, mało kto o tym wie, a jeszcze mniej osób w Polsce z tego prawa korzysta.
Fundacja stara się to zmienić i zachęcić jak najwięcej osób do przekonania się na własne oczy, czy taki diabeł straszny, jak go malują. Poza tym poprzez obecność swoich wolontariuszy w salach rozpraw w całej Polsce Fundacja ma okazję badać, jak wymiar sprawiedliwości jawi się w ich oczach. Te subiektywne doświadczenia i relacje obserwatorów Fundacji odsłaniają obraz doświadczeń, jakie z sądu wynoszą Polacy. Choć kształtowany jest przez subiektywne doznania, to wpływ tego obrazu na zachowania i postawy Polaków jest obiektywny. Skutki wizerunku, jaki sąd zbuduje sobie w oczach osób, które mają z nim bezpośredni kontakt, są długofalowe.