Reklama
Rozwiń

Przełomowy wyrok WSA ws. rażącego naruszenia prawa

Stwierdzić nieważność decyzji z powodu rażącego naruszenia prawa można również wówczas, gdy doszło do głębokiej korekty linii orzeczniczej sądu administracyjnego w danej sprawie. Stwierdzenie nieważności decyzji chroni nie tylko przed naruszaniem zaufania obywateli do państwa jeśli treść przepisów stanowiła swoistą „pułapkę” zastawioną na podatników ale także przed naruszaniem zasady równości podatników wobec prawa. Takie wnioski wypływają z przełomowego wyroku WSA w Olsztynie I SA/Ol 783/20.

Publikacja: 02.04.2021 15:00

Przełomowy wyrok WSA ws. rażącego naruszenia prawa

Foto: Adobe Stock

Obywatele, działając przede wszystkim w zaufaniu do własnego państwa, niezbyt często odwołują się od decyzji nakładających na nich podatek. Jeszcze rzadziej składają skargi do sądu administracyjnego. Większość decyzji staje się więc ostateczna. Niestety, dość często, dopiero po upływie kilku lat okazuje się, że nakładały podatek, którego nie ma w ustawie. Np. tylko w stosunku do tzw. „ofiar ulgi meldunkowej" takich decyzji wydano co najmniej 4 tysiące (!). A przecież takich sytuacji jest więcej. Czy mają oni pozostać bez środka umożliwiającego odzyskanie tego co im niesłusznie zabrano?

Pozostało jeszcze 83% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono