Sprawne funkcjonowanie sądownictwa to nie tylko dobra organizacja pracy, ale i właściwe gospodarowanie pieniędzmi. Organizacja leży w gestii prezesów, gospodarowanie pieniędzmi – dyrektorów i kierowników finansowych. Wyłoniony w drodze konkursu fachowiec ma szybciej wychwycić błędne inwestycje i niezgodności na kontach. Sprawni menedżerowie mogą mieć w sądach pole do popisu, tym bardziej że są to właściwie wielkie firmy: obracające dużymi pieniędzmi, z wielkim majątkiem i setkami pracowników.
– W ten sposób uda się odciążyć prezesów. W ich gestii pozostanie jedynie pilnowanie spraw związanych z nadzorem organizacyjno-administracyjnym – mówi „Rz” sędzia Sławomir Różycki z Ministerstwa Sprawiedliwości. – Finansiści zajmą się z kolei usprawnianiem gospodarki finansowej, w tym przetargami.
Nie wszyscy są tego samego zdania. – Teoretycznie jestem za tym, aby menedżerowie zajęli się pieniędzmi w sądach – twierdzi sędzia Stanisław Dąbrowski, przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa. Dodaje jednak, że w praktyce takie rozwiązanie nie zawsze się sprawdza. – Niektórzy dyrektorzy czują się w sądach szefami. Tworzy się wówczas swoista dwuwładza. Bardziej zaborczy dyrektor czy kierownik może sprawić, że wpływ prezesa na sprawy gospodarki w sądzie będzie żaden. Może np. kupić nieruchomość bez wiedzy prezesa – utrzymuje. Jakie widzi rozwiązanie? Dyrektorzy powinni podlegać prezesom w kwestiach finansowych.
Zmiany w ustawie o ustroju sądów powszechnych wprowadziły przejrzyste zasady naboru na stanowiska dyrektora sądu apelacyjnego i okręgowego oraz kierownika finansowego sądu rejonowego i ich zastępców. Powoływać ich będzie nadal minister sprawiedliwości (na wniosek prezesa danego sądu), ale kandydat musi być wyłoniony w konkursie. Gdyby minister odmówił akceptacji zwycięzcy konkursu (z pierwszego miejsca), prezes może zgłosić następnego albo powtórzyć konkurs.
Zupełnie nowe przepisy (dodany art. 32a) określają kwalifikacje, jakich będzie się wymagać od kandydatów: tytuł magistra, co najmniej 5-letni staż pracy, w tym dwa lata na stanowisku kierowniczym. Ważna jest też wiedza teoretyczna i doświadczenie w zakresie finansów publicznych, prowadzenia inwestycji i gospodarowania mieniem Skarbu Państwa.