Skarga kasacyjna służy do kwestionowania zarówno orzeczeń merytorycznych WSA (wyroków) wydawanych w wyniku rozpatrzenia skargi na akt administracyjny lub inną czynność organu administracji, jak i kończących postępowanie orzeczeń formalnych WSA (np. postanowienia o umorzeniu postępowania sądowoadministracyjnego).
[srodtytul]Trzeba pilnować terminów...[/srodtytul]
Skargę kasacyjną może wnieść każda ze stron postępowania, tzn. zarówno skarżący, jak i organ administracji, którego działanie lub bezczynność były przedmiotem skargi. Uprawnionymi do wniesienia skargi kasacyjnej są również prokurator oraz rzecznik praw obywatelskich.
Skargę kasacyjną wnosi się do sądu I instancji, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie 30 dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. Warto w związku z tym pamiętać, że WSA nie zawsze ma obowiązek z urzędu sporządzić uzasadnienie wyroku i doręczyć stronom wyrok z uzasadnieniem. W przypadku wydania wyroku oddalającego skargę sąd uzasadnia go wyłącznie na wniosek strony, który należy złożyć w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyroku albo doręczenia odpisu sentencji wyroku. Jeżeli uzasadnienie wyroku jest sporządzane na wniosek strony, odpis wyroku z uzasadnieniem sąd doręcza wyłącznie tej stronie, która złożyła taki wniosek. Oznacza to, że jeżeli skarżący zaniecha złożenia wniosku o uzasadnienie wyroku oddalającego jego skargę albo złoży taki wniosek z uchybieniem terminu, straci prawo do wniesienia skargi kasacyjnej. W takiej sytuacji WSA w ogóle nie sporządzi uzasadnienia wyroku, względnie sporządzi je na wniosek organu i wtedy doręczy wyrok z uzasadnieniem wyłącznie organowi. Brak zaś doręczenia wyroku z uzasadnieniem skarżącemu uniemożliwi mu wniesienie skargi kasacyjnej, bo w takiej sytuacji termin do złożenia przez skarżącego skargi (30 dni od doręczenia odpisu wyroku z uzasadnieniem) nie rozpocznie w ogóle swojego biegu.
[srodtytul]...i zaangażować prawnika [/srodtytul]