Ministrowie sprawiedliwości i obrony narodowej chcą zmniejszyć liczbę sędziów wojskowych. Projekt stosownego rozporządzenia jest już gotowy.

Etatowe cięcia zaczną obowiązywać 9 stycznia 2012 r. Tego bowiem dnia wejdzie w życie znowelizowane w sierpniu prawo o ustroju sądów wojskowych.

W noweli zmniejszono o 25 liczbę sędziów wojskowych w sądach garnizonowych. Po redukcji pozostanie ich do orzekania 38.

Z kolei ustalona przez obu ministrów liczba wojskowych sędziów okręgowych wynosi 20 i uwzględnia dwa stanowiska dla sędziów, którzy jeszcze dziś zajmują stanowiska w Departamencie Sądów Wojskowych Ministerstwa Sprawiedliwości (ten także zostaje zlikwidowany).

Powód to likwidacja trzech sądów wojskowych – w Zielonej Górze, Krakowie i Bydgoszczy. Ma ją uzasadniać mniejsza liczba spraw, które od lat do nich wpływały.

Pomysł likwidacji sądów garnizonowych budził wiele zastrzeżeń Krajowej Rady Sądownictwa. W podjętej w wyniku opiniowania uchwale rada przekonywała, że ucierpią na tym obywatele, ponieważ ich dostęp do sądu będzie utrudniony.

W razie likwidacji sądu wojskowego jego sędzia może przejść do powszechnego

. Z chwilą powołania na urząd w sądzie cywilnym sędzia mundurowy zostaje zwolniony z zawodowej służby wojskowej – tak stanowi nowela ustawy o ustroju sądów wojskowych.

Etap legislacyjny - konsultacje społeczne

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

Zobacz także:

Prawnicy, doradcy i biegli

»

Sędziowie i sądy

»

Sądy i trybunały

»

Sądy wojskowe

Sfera budżetowa

»

Mundurowi

»

Wojsko