Kontrole w sądzie: Tort to nie bomba, ?a sąd nie lotnisko

Warszawski sąd, w którym sędzia została trafiona tortem, zaostrzył rygory wobec interesantów. Wielu prawników krytykuje dodatkowe kontrole.

Aktualizacja: 11.06.2013 11:11 Publikacja: 11.06.2013 08:58

Po incydencie z tortem kierownictwo Sądu natychmiast zaostrzyło regulamin bezpieczeństwa i porządku

Po incydencie z tortem kierownictwo Sądu natychmiast zaostrzyło regulamin bezpieczeństwa i porządku w jednostkach mu podległych z zastrzeżeniem, że wolno do nich wnosić tylko przedmioty niezbędne w postępowaniu przed sądem.

Foto: www.sxc.hu

Starszy mężczyzna z grupy Adama Słomki rzucił w sędzię warszawskiego Sądu Okręgowego tortem ze śmietaną. Tak zaprotestował przeciwko zarządzeniu niejawności części rozprawy na procesie gen. Kiszczaka oskarżonego o przyczynienie się do śmierci górników kopalni Wujek.

Wzmożona ostrożność

Kierownictwo Sądu natychmiast zaostrzyło regulamin bezpieczeństwa i porządku w jednostkach mu podległych z zastrzeżeniem, że wolno do nich wnosić tylko przedmioty niezbędne w postępowaniu przed sądem. Ma to ograniczyć do minimum zachowania godzące w godność sędziego, powagę sądu i bezpieczeństwo uczestników postępowań.

Obostrzenia widać także w innych sądach. Łukasz Starzewski, dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej, już następnego dnia po tortowym incydencie został poddany skrupulatnej kontroli w Sądzie Najwyższym. Dziennikarz bywa tu regularnie i przez lata nie sprawdzano go tak dokładnie. Była to jego pierwsza taka kontrola.

Sprawdzanie nie ochroni

Zastrzeżenia do nowych obostrzeń ma Adam Bodnar, prawnik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

– Jeśli nawet ustrzeżemy się tortów czy zgniłych pomidorów, to ktoś zdesperowany i tak rzuci butem, jak kiedyś dziennikarz w prezydenta USA. Sąd to nie lotnisko, nie samolot, i dotychczasowe środki bezpieczeństwa wydają się wystarczające, tym bardziej że takie incydenty, a raczej demonstracje, to wyjątki. Dodatkowe kontrole przy wejściu zwiększą tylko podenerwowanie interesantów, których sam sąd stresuje. A przecież powinna to być instytucja przyjazna, do której przychodzimy załatwić sprawę i wychodzimy – mówi Bodnar.

– Nadmierne kontrole publiczności w sądzie i przed wejściem nie przysparzają autorytetu sądownictwu. Przeciwnie, świadczą o jakichś stanach lękowych – uważa Andrzej Litwak, adwokat, były sędzia. – Napady na sędziów nie są częstsze niż napady na nauczycieli czy lekarzy, a te grupy zawodowe nie korzystają z armii ochroniarzy. Zdaniem sędziego Macieja Strączyńskiego, prezesa Stowarzyszenia Sędziów Iustitia, sądy są jednak słabo zabezpieczone.

?Ramy prawne: Policja sesyjna sądu

Osoby, które naruszają powagę lub porządek rozprawy, sąd może:

– Wchodzącego do gmachu z tortem należało zapytać, czy zamierza jeść go na sali, a po incydencie powinien być natychmiast zatrzymany i ukarany, nawet aresztem – uważa Maciej Strączyński. – Byłem obok tego zdarzenia. Od godziny był tam tumult, ale policji sądowej nie zauważyłem, choć pojawił się pan Słomka, który za podobny incydent w tym samym procesie był wcześniej ukarany – mówi Łukasz Chojniak, adwokat, adiunkt Uniwersytetu Warszawskiego.

– Problem jest w bierności policji, a nie w systemie kontroli na bramkach. Policja nie zatrzymała sprawcy – dodaje Łukasz Chojniak. – Jako dziennikarz monitorujący m.in. stan przestrzegania prawa w Polsce nie mogę zaakceptować, że czynności głęboko ingerującej w prawa podstawowe dokonuje osoba niebędąca umocowana do tego ustawowo – mówi Łukasz Starzewski, który zwrócił się do pierwszego prezesa SN o podanie ustawowej podstawy takiej kontroli.

Przed miesiącem zaś rzecznik praw obywatelskich wskazał ministrowi sprawiedliwości, że nie ma przepisu o randze ustawowej uprawniającego do stosowania środków kontroli osobistej, odzieży i mienia osób wchodzących na teren sądu.

Starszy mężczyzna z grupy Adama Słomki rzucił w sędzię warszawskiego Sądu Okręgowego tortem ze śmietaną. Tak zaprotestował przeciwko zarządzeniu niejawności części rozprawy na procesie gen. Kiszczaka oskarżonego o przyczynienie się do śmierci górników kopalni Wujek.

Wzmożona ostrożność

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo