?Zmiany te zawiera projekt nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa prezydenta RP.
Sprecyzuje on formalne wymagania stawiane kandydatowi na sędziego TK. Ma się on wykazywać co najmniej 10-letnim stażem na stanowisku sędziego, prokuratora, adwokata lub podobnym, ma mieć ukończone 40 lat, a w ostatnich czterech latach nie sprawować mandatu parlamentarzysty.
Szerszy będzie również krąg uprawnionych do zgłaszania kandydatów na sędziego TK. Prawo to ma przysługiwać co najmniej 15 posłom, Zgromadzeniu Ogólnemu Sędziów Sądu Najwyższego oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego, Krajowej Radzie Sądownictwa i Krajowej Radzie Prokuratury, ogólnokrajowym władzom korporacji adwokatów, radców oraz notariuszy, radom wydziałów prawa.
Zmieni się też procedura przed TK. Proponuje się ograniczenie do jednej instancji wstępnego rozpoznania skarg konstytucyjnych, przez które przechodzi tylko 15 proc. z nich. Zmiana ta ma skrócić postępowanie o kilka miesięcy, teraz średnio trwa 19 miesięcy.
Jedną z ważniejszych propozycji jest likwidacja zasady dyskontynuacji postępowań prowadzonych z wniosku posłów lub senatorów (gdy kończyła się ich kadencja, zamykano wszystkie sprawy, nad którymi pracowali). Po zmianach sprawy te mają być zawieszane na sześć miesięcy, aby nowi parlamentarzyści mogli je poprzeć.