Wynik konkursu ogłoszono w piątek podczas prezentacji X edycji Obywatelskiego Monitoringu Sądów przygotowanego przez Fundację Court Watch Polska.

Obywatelskim Sędzią Roku 2020 został sędzia Sądu Najwyższego prof. Włodzimierz Wróbel. Kapituła plebiscytu – organizowanego przez Fundację Court Watch Polska – zdecydowała się docenić wieloletnie starania o podnoszenie świadomości prawnej społeczeństwa, edukacji prawnej młodzieży, a także za przypomnienie, jak ważne jest, aby sędzia komunikował się bezpośrednio z obywatelami.

– Słuchając uzasadnień sędziego Włodzimierza Wróbla, można odnieść wrażenie, jakby robił to, patrząc obywatelowi prosto w oczy – brzmi uzasadnienie. Prof. Wróbel był referentem m.in. uchwały trzech połączonych izb SN ws. legalności „nowych" izb.

Kapituła przyznała również wyróżnienie prezesowi Sądu Rejonowego dla Łodzi Śródmieście, dr. Krzysztofowi Kuroszowi. Uzasadnienie?

Doceniono jego zaangażowanie w edukację prawną dzieci oraz działania na rzecz jawności posiedzeń, które odbywają się online. Wiele sądów w aktualnej sytuacji łączy się ze stronami przez wideokonferencję, ale do tej pory sądy nie zwracały szczególnej uwagi na to, aby te posiedzenia dostępne były także dla publiczności. Prezes Kurosz wraz z całym zespołem sędziów, informatyków i pracowników sądowej administracji umożliwił udział publiczności w posiedzeniach online. – To bardzo dobra praktyka, która powinna być promowana! – uznała kapituła.

Dla przypomnienia to właśnie w łódzkim sądzie 28 maja 2020 r. odbyło się pierwsze w Polsce posiedzenie sądu z udziałem publiczności przez internet. Od niedawna na stronie łódzkiego sądu działa także czat dla sądowych petentów. Dzięki niemu obywatele, nie wychodząc z domu, mogą zasięgnąć podstawowych informacji.

Przypomnijmy, iż podczas ostatnich wyborów I prezesa Sądu Najwyższego prof. Włodzimierz Wróbel z izby karnej SN, uzyskał najwięcej, bo 50 głosów sędziów. Prezydent Andrzej Duda spośród przedstawionego przez Zgromadzenie Ogólne pięciorga kandydatów wybrał dr hab. Małgorzatę Manowską.

W ubiegłym roku laureatką konkursu została sędzia Marta Kożuchowska-Warywoda.

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

Ogłoszenie plebiscytu na Obywatelskiego Sędziego Roku kończyło dziesiątą konferencję z cyklu „Obywatelski monitoring sądów". Ten raport opracowuje Fundacja Court Watch Polska.

Co z niego wynika w tym roku? Nic dobrego. Dowód? Niemal 90 proc. sądów w Polsce ograniczyło lub zakazało wstępu dla publiczności podczas pandemii.

Bartosz Pilitowski, prezes Fundacji, podczas konferencji informował, że największy problem, jaki pojawił się w polskich sądach podczas pandemii koronawirusa, to nieprzestrzeganie zasady jawności rozpraw.

Z badań przeprowadzonych przez fundację w czerwcu wynika, że zakaz wstępu dla publiczności obowiązywał w 36 proc. z 392 objętych badaniem sądów. W 44 proc. sądów obowiązywał wówczas wymóg posiadania karty wstępu lub inne ograniczenia, w 17 proc. placówek wprowadzono limit osób na sali rozpraw.